Do Wrocławia powróciły bardzo niskie temperatury, dlatego apeluje się o zwiększoną uwagę i wrażliwość na sytuację drugiego człowieka. Przeczytaj o szczegółach.
Bądźmy czujni. Jeśli zauważymy osoby, które przebywają lub śpią na dworze, mieszkają w wiatach, pustostanach – sprawdźmy, czy nie potrzebują pomocy! Przy takiej pogodzie grozi im szybkie wychłodzenie i śmierć. Możemy zadzwonić po pomoc MOPS, Policji lub Straży Miejskiej a w sytuacjach zagrożenia życia także po pogotowie! Czasem jeden telefon wystarczy, by uratować komuś życie!
Ważne numery:
- Numer alarmowy do Straży Miejskiej: 986
- SMS oraz MMS do Straży Miejskiej (całodobowo) dla osób z dysfunkcjami słuchu: 723 986 112
- Bezpłatna infolinia dla osób w kryzysie bezdomności 0 800 292 137
Liczba osób w kryzysie bezdomności
We Wrocławiu jest obecnie 829 osób doświadczających bezdomności, większość z nich – 574 – to mężczyźni. Wcześniej we Wrocławiu przebywało około 900 osób nie posiadających dachu nad głową. Zmniejszenie liczby osób potrzebujących domu wiążemy z programami wspierającymi wyjście bezdomności (Droga do Domu, Droga do Samodzielności, Housing First, Trampolina), które są prowadzone od 2019 roku.
Ostatnie liczenie osób w kryzysie bezdomności odbyło się pod koniec października 2023 roku. Brali w nim udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej Wrocławia. Sprawdzono miejsca zgłaszane przez mieszkańców, placówki, w których przebywać mogą osoby doświadczające bezdomności oraz wykorzystywane jako schronienia miejsca, takie jak osłony, piwnice, altany działkowe.
Liczba placówek i miejsc pomocowych
Placówki dla osób w kryzysie bezdomności można znaleźć klikając TUTAJ.
Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje 14 placówek, w których osoby w kryzysie bezdomności w okresie zimowym dysponują one 800 miejscami. Dziś w około południa w placówkach było jeszcze 160 miejsc wolnych. Codzienne dane o liczbie wolnych miejsc przekazywane są także do Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Osoby doświadczające bezdomności mogą skorzystać z jadłodajni (ok 2 tysiące posiłków dziennie), łaźni czy punktów wydawania odzieży.
Patrole uliczne
W okresie jesienno-zimowym pracownicy MOPS wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej patrolują miasto (przede wszystkim miejsca niemieszkalne służące jako schronienie), rozmawiają z osobami w kryzysie, zachęcają do skorzystania z pomocy systemowej, rozdają samopodgrzewające posiłki i informatory z adresami placówek.
Streetbus
Szczegółowe informacje o Streetbusie można znaleźć kilkając TUTAJ.
Od początku listopada w godzinach wieczornych po wrocławskich ulicach jeździ Streetbus, czyli „ogrzewalnia na kółkach”. W Streetbusie osoby w kryzysie bezdomności mogą się ogrzać przy ciepłym posiłku, uzyskać pomoc medyczną a także porozmawiać ze streetworkerami wskazującymi możliwe ścieżki pomocy. Od początku działania w 2020 roku Streetbus przejechał niemal 30 tysięcy kilometrów i dostarczył blisko 100 tysięcy porcji zupy.
Autobus wyrusza codziennie o godzinie 20 z przystanku przy ulicy Sieradzkiej i jedzie przez główne punkty miasta do ogrzewalni na rogu Zaporoskiej i Gajowickiej. Autobus będzie kursował do końca marca 2024 roku.
Przystanki na trasie Streetbusa
- 20.00 – 20.25 ul. Sieradzka (postój)
- 20.35 al. Hallera (przystanek na życzenie)
- 20.40 FAT (przystanek na życzenie)
- 20.42 – 21.12 ul. Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia (postój)
- 21.19 pl. Orląt Lwowskich (przystanek na życzenie)
- 21.30 Galeria Dominikańska (przystanek na życzenie)
- 21.40 pl. Grunwaldzki (przystanek na życzenie)
- 21.45 – 22.15 Katedra (postój)
- 22.20 ul. Kościuszki/ ul.Pułaskiego (przystanek na życzenie)
- 22.30 – 23.00 ul. Sucha (postój)
- 23.15 – Ogrzewalnia, róg Zaporoskiej i Gajowickiej
Mobilna ogrzewalnia funkcjonuje dzięki współpracy MPK Wrocław, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Fundacji Homo Sacer.