Ładowanie

Nowa atrakcja Tarnogaju. Historyczna makieta gwarantuje podróż w przeszłość osiedla

29 grudnia, 2023

Fot. Mirosława Kuczkowska

W samym sercu Tarnogaju, przy ulicy Gazowej, na skwerze imienia Paula Schreibera, stanęła makieta, która stanowi hołd dla historii osiedla. To już nie tylko zwykłe miejsce wypoczynku, ale również przestrzeń, dzięki której przeniesiemy się w czasie.

Fot. Mirosława Kuczkowska

Pomysł na stworzenie historycznej makiety wyszedł od zaangażowanych członków rady osiedla. Realizacja tego projektu, nazwanego „Tarnogaj nie zapomina – skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera”, rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy to został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa zakładała utworzenie dwóch skwerów im. Hansa Thomasa i Paula Schreibera przy ul. Gazowej, rozdzielonych ulicą Złotostocką, oraz stworzenie makiety historycznego Osiedla Gazowników.

Makieta jest swoistą podróżą poprzez czas. Przedstawia rozwój Tarnogaju od istniejącej w tym miejscu wioski, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w 1288 roku, po gazownię powstałą w 1905 roku oraz modernistyczną zabudowę mieszkalną z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

Fot. Mirosława Kuczkowska

Projekt „Tarnogaj nie zapomina” realizowano etapami

Pierwszy etap projektu, zrealizowany w pierwszej połowie 2023 roku, był finansowany ze środków ZZM. Obejmował on kompleksowe zagospodarowanie terenu, w tym układ komunikacyjny, elementy małej architektury takie jak ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, pergola, psi wybieg, a także nasadzenia ponad 2 tysięcy sztuk drzew, krzewów, bylin i traw ozdobnych. Całkowity koszt tego etapu wyniósł około 1 mln zł.

W drugim etapie projektu skupiono się na stworzeniu makietowej wizji historycznego Osiedla Gazowników. Oprócz samej makiety, na skwerze pojawił się również postument pod nią, dwie pergole z nasadzeniami pnączy oraz trzy tablice historyczne. Całość została sfinansowana ze środków Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, a koszt wyniósł około 750 tys. zł.