Ładowanie

Wrocław rozpoczął kolejną edycję miejskiego programu mobilnego badania KTG dla kobiet w ciąży. Jest on skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej.

Nowa edycja mobilnego KTG dla kobiet w ciąży. Jak skorzystać?

15 czerwca, 2023

Wrocław rozpoczął kolejną edycję miejskiego programu mobilnego badania KTG dla kobiet w ciąży. Jest on skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej. Zdjęcie ilustracyjne, fot. materiały prasowe

Program mobilnego badania KTG jest kolejnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu ciężarnym mieszkankom Wrocławia. Przyszłe mamy od 36. tygodnia ciąży mogą bezpłatnie wypożyczyć bezprzewodowe urządzenia do telemedycznego badania KTG Carebits, które pozwalają ocenić dobrostan płodu.

Nowa edycja mobilnego KTG dla kobiet w ciąży, fot. materiały prasowe

Wrocław rozpoczął kolejną edycję miejskiego programu mobilnego badania KTG dla kobiet w ciąży. Jest on skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką swojego lekarza ginekologa lub położnej. Program będzie realizowany do 8 grudnia 2023 r.

– Już teraz można zgłosić się do miejskiego programu, by korzystać z mobilnego KTG. Co ważne, przyszłe mamy mogą zapisać się do niego bezpłatnie – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Ochrona i wsparcie zdrowia jest niezwykle ważna. Mobilne KTG to kolejna miejska inicjatywa po programach szczepień przeciw HPV, in vitro czy mrożenia materiału genetycznego chorych onkologicznie. We Wrocławiu stawiamy na wsparcie mieszkańców w każdym wieku, również z pomocą najnowszych technologii.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

 W trosce o zdrowie przyszłych mam

Badanie KTG monitoruje zarówno czynność serca płodu, jak i czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

– Zastosowanie zdalnej kardiotokografii dające możliwość monitorowania stanu płodu i komunikację z lekarzem za pośrednictwem telemedycyny jest genialną innowacyjnością na miarę XXI wieku. Praktycznie każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej lub poczty nie wychodząc z domu. Cieszę się, że taka forma telemedycyny wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkanek Wrocławia. Dzięki temu po pierwsze oszczędzamy cenny czas na dojazdy oraz unikamy stresu, który zawsze towarzyszy wizycie w szpitalu lub przychodni. Myślę, że jest to bardzo dobry nowy początek świadczenia usług medycznych chroniący to co jest dla nas najcenniejsze  czyli życie i zdrowie naszych przyszłych pokoleń. Serdecznie gratuluję i wspieram taką inicjatywę – mówi dr n. med. Piotr Lepka, specjalista położnictwa i ginekologii.

Jak skorzystać z bezpłatnego badania KTG?

Aby skorzystać z bezpłatnego badania KTG, należy zgłosić się do programu pod numerem telefonu +48 22 308 03 00 w godzinach 8:00 – 16:00. Zgłoszenia są weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Po pozytywnej weryfikacji uczestniczka programu otrzyma kod umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i korzystanie z usługi medycznej. Pod powyższym numerem udzielane są również wszelkie inne informacje dotyczące warunków uczestnictwa w programie.

– To kolejna odsłona miejskiego programu mobilnego badania KTG. Poprzednia edycja, jak i wcześniejsze projekty pilotażowe spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłym roku z mobilnego KTG skorzystało blisko 70 uczestniczek. Przeprowadzono łącznie ponad 800 badań. Cieszymy się, że nowoczesne technologie mogą wspierać przyszłe mamy w tym wyjątkowym dla nich czasie. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi wrocławianki będą się czuły komfortowo i bezpiecznie – mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki.

Jak wygląda badanie?

Badanie trwa co najmniej 30 minut. Do jego wykonania należy posiadać bezprzewodowe urządzenie telemedyczne KTG Carebits. Konieczne jest także  zainstalowanie bezpłatnej aplikacji medycznej Carebits na swoim urządzeniu mobilnym, która pozwala przeprowadzić badanie zdalnie. Zapis KTG jest przesyłany do Centrum Monitoringu Położniczego. Placówka działa w trybie 24/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

– Mobilne KTG dało mi przede wszystkim spokój w dziewiątym miesiącu ciąży. Wiedziałam, że jeśli tylko będę niepokoiła się o dziecko, to będę mogła podłączyć urządzenie i to sprawdzić. Lekarz zalecił mi wykonywanie KTG codziennie i dzięki miejskiemu programowi mogłam przeprowadzić je w każdej chwili, z natychmiastową oceną położnej lub lekarza – mówi pani Marta, która korzystała z programu w ubiegłym roku.

Po poprawnym wykonaniu badania zapis KTG w formie graficznej (analiza techniczna i cyfrowa) zostaje wysyłany na adres mailowy uczestniczki programu, a opis udostępniany jest w aplikacji i przekazywany również w wiadomości mailowej i SMSowej. Uczestniczka programu może wykonać nieograniczoną liczbę badań w ciągu doby.

Tagi