3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Nowa książka Olgi Tokarczuk już w czerwcu. Spotkanie z noblistką w Hali Stulecia

WARTO PRZECZYTAĆ

Fot. Mat. pras. wroclaw.pl

„Empuzjon” będzie pierwszą od czasu „Ksiąg Jakubowych” powieścią noblistki. Ukaże się 1 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego. Akcja książki rozgrywa się w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku), gdzie działa słynne w Europie sanatorium wyspecjalizowane w leczeniu chorób „piersiowych i gardlanych”, a bohaterami są kuracjusze.

Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po ośmiu latach

Książka jest zapowiadana jako pierwsza powieść po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla, bo po Noblu ukazał się dotychczas zbiór esejów „Czuły narrator” (w 2020 roku). Nowy tom zostanie opublikowany przez Wydawnictwo Literackie w serii książek noblistki, a okładkę zaprojektowała Joanna Concejo, która przygotowała też projekty pozostałych okładek.

ZAPISY:

https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/literatura/1346447-spotkanie-z-olga-tokarczuk-w-hali-stulecia

Kuracjusze w Sokołowsku dyskutują o losach Europy

Akcja książki „Empuzjon” rozpoczyna się jesienią 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (to dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku, gdzie w 1855 roku powstało pierwsze na świecie sanatorium leczące gruźlików). Do malowniczego gmachu u podnóża gór przyjeżdża student ze Lwowa, Mieczysław Wojnicz, licząc, że powietrze i miejscowe nowatorskie metody zdziałają w jego przypadku cuda.

Na miejscu poznaje kuracjuszy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina, którzy mieszkają w Pensjonacie dla Panów i przy nalewce Schwärmerei dyskutują o najbardziej palących kwestiach, czyli widmie wojny nad Europą, problemach monarchii i demokracji, istnieniu demonów.

W rozmowach pojawiają się też wieści z okolic sanatorium, bo mówi się o tragicznych wydarzeniach i wypadkach w górach, które zaczynają fascynować Wojnicza.

„Olga Tokarczuk w »Empuzjonie« odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić” – czytamy w nocie wydawcy.

Premiera powieści 1 czerwca. 

Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Hali Stulecia

Noblistka spotka się z czytelnikami dzień po premierze swojej nowej powieści, a literaturoznawca, prof. Ryszard Koziołek porozmawia z nią o tomie „Empuzjon” 2 czerwca o 19.00 w Hali Stulecia. Na spotkanie obowiązywać będą bezpłatne wejściówki dostępne od 26 maja na portalu evenea.pl.

Zobacz również:  Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Poznaj wyniki plebiscytu

Mat. pras. wroclaw.pl

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3