Ładowanie

Nowa linia autobusowa połączy Wojszyce z Jagodnem!

admin 1 sierpnia, 2023

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MPK Wrocław.

Nowa linia autobusowa 310 połączy Wojszyce z Jagodnem a jej głównym celem będzie zapewnienie sprawnej komunikacji dla rodziców i dzieci, którzy zaczną korzystać od września z otwieranego przy ulicy Asfaltowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla finalnie 1200 dzieci.  

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Początek września to rozpoczęcie funkcjonowania nowego dużego zespołu szkolno-przedszkolnego na południu Wrocławia, przy ulicy Asfaltowej. Budowa szkoły jest na „ostatniej prostej”, w połowie lipca odbył się nawet osiedlowy festyn na przyszkolnych boiskach. Za nami też rekrutacja do przedszkola i szkoły. Już wiadomo, że do przedszkola pójdzie od września 200 dzieci a do szkoły 600. W kolejnych latach liczba dzieci w szkole wzrośnie jeszcze o 400. Część dzieci jest zapisywana do szkoły już teraz, część rodzice przeniosą z innych oddalonych szkół, gdzie dziś dowożą dzieci. Ponieważ szkoła jest budowana przy ulicy, która także powstaje, nie ma tam komunikacji miejskiej. Ale od września to się zmieni.

– Aby zapewnić  dzieciom dojazd do szkoły z Wojszyc i z Jagodna, uruchamiamy od 4 września nową linię autobusową 310, która będzie kursowała w dni szkolne pomiędzy Jagodnem a Wojszycami. Autobus pojedzie od skrzyżowania ulicy Buforowej, Sarniej i Vivaldiego przez ulicę Buforową, nową ulicę Lutosławskiego, przebudowaną ulicą Asfaltową, dalej Pawią i Parafialną do Ronda Bednarza. Nowe przystanki autobusowe pojawią się bezpośrednio przy wejściu do nowej szkoły – wyposażone są w bezpieczne dojścia do budynku  – wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Trasa będzie służyła dzieciom, ale też mieszkańcom

Trasa autobusu połączy oba osiedla i będzie służyła dzieciom, ale też innym mieszkańcom – dowiezie bowiem do przystanków autobusowych na ul. Buforowej i na Grota-Roweckiego, dając możliwość przesiadki na inne linie jadące do centrum.

– Na linii 310 będą kursowały autobusy typu solo w godzinach od 6-18, z częstotliwością co 15 minut w godzinach szczytowych dla pracy szkoły, w pozostałych co 30 min. Oczywiście opracowany rozkład jazdy i zaplanowana częstotliwość po rozpoczęciu roku szkolnego – jeśli będzie taka potrzeba – będzie korygowana, tak, żeby godziny były dopasowane do potrzeb szkoły. Będziemy w kontakcie z Rodzicami i Dyrekcją placówki. – zapewnia Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Wybuchł pożar w zakładzie Heiche Polska w Stanowicach pod Wrocławiem

Napełnienia pojazdów będzie też sprawdzało MPK, by w razie czego reagować i w miarę możliwości podstawić większe pojazdy.

– Będziemy na bieżąco oceniać sytuację, a w razie potrzeby stosownie reagować. Zależy nam na tym, aby nowa linia została dobrze przyjęta przez pasażerów, a podróż była możliwie najbardziej komfortowa. Od początku września w taborze MPK sukcesywnie pojawiać się będą elektryczne autobusy mercedesa, 11 z nich będzie obsługiwało linię średnicową K. Pojazdy „zwolnione” z tej trasy oraz z trasy na Nowy Dwór – gdzie od 3 września pojedzie tramwaj – będzie można wykorzystać do obsługi linii 310 – mówi Witold Woźny, prezes MPK.

Jaki jest koszt uruchomienia nowego połączenia?

Ile kosztuje uruchomienie nowego połączenia? Linia wykona w skali roku szkolnego ok. 55 tys. wozokilometrów, co będzie się wiązać z wydatkiem ok. 512 tys zł. brutto z miejskiego budżetu. 

– Dzieci i młodzież są jedną z najważniejszych i najliczniejszych grup uprawnionych do bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami po Wrocławiu. Dlatego bardzo się cieszę, że uczniowie nowo otwartej szkoły będą mogli dojeżdżać na lekcje bezpłatną komunikacją. – wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu

Nowa linia autobusowa 310 w obu kierunkach pojedzie po trasie:

Vivaldiego (przystanek zlokalizowany przy ulicy Buforowej) – Buforowa – Lutosławskiego – Asfaltowa – Pawia – Parafialna  – Parafialna (przystanek zlokalizowany przy ulicy Parafialnej w pobliżu Ronda Bednarza)

Autobusy nowej linii będą zatrzymywały się na przystankach:

– “Vivaldiego” przy ulicy Buforowej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Vivaldiego i Sarnią;

– “Kajdasza” przy ulicy Buforowej przy skrzyżowaniu z ulicą Kajdasza;

– “Jagodzińska” przy ulicy Buforowej przy skrzyżowaniu z ulicą Jagodzińska;

– “Malinowskiego” przy skrzyżowaniu ulicy Buforowej i Lutosławskiego;

– “Lutosławskiego” przy ulicy Lutosławskiego przed nowym rondem;

– “Asfaltowa (szkoła)” przy ulicy Asfaltowej obok nowej szkoły;

CZYTAJ WIĘCEJ:  Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych przy wrocławskim Rynku

– “Klasztorna” przy skrzyżowaniu ulicy Pawiej, Parafialnej i Klasztornej;

– “Parafialna” przy ulicy Parafialnej pomiędzy Rondem Bednarza a ulicą Szarych Szeregów.

Autobusy linii 310 będą kursowały z częstotliwością:

·        dni robocze – dni nauki szkolnej:

–        w godzinach 6:00-8:30 co 15 minut;

–        w godzinach 8:30-12:30 co 30 minut;

–        w godzinach 12:30-17:00 co 15 minut;

–        w godzinach 17:00-18:00 co 30 minut.

·        W sobotę i niedzielę linia nie będzie kursowała.

Nowa linia autobusowa 310 połączy Wojszyce z Jagodnem a jej głównym celem będzie zapewnienie sprawnej komunikacji dla rodziców i dzieci, którzy zaczną korzystać od września z otwieranego przy ulicy Asfaltowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla finalnie 1200 dzieci.
Fot. UM Wrocławia.
Tagi