Ładowanie

Nowa Lwiarnia we wrocławskim ZOO już gotowa

21 czerwca, 2024

Fot. ZOO Wrocław

Nowa Lwiarnia jest sprawdzona pod względem technicznym i czeka aż zamieszkają w niej Togo, Wanja i Malkia. Wkrótce, dzięki panoramicznym szybom, we Wrocławiu lwy będziemy mogli oglądać przez cały rok. Wybudowanie tego pawilonu to najważniejsza inwestycja ZOO w tym roku. Jej koszt wyniósł 9, 3 mln złotych. 

Lwiarnia to pawilon całkowicie wybudowany pod potrzeby hodowli lwów i surykatek. To do jej stworzenia, zastosowano rozwiązania, dla całego ZOO pionierskie. Powstał duży wybieg, którego ogrodzenie oraz szyby panoramiczne umożliwiają bliski kontakt ze ssakami.  

Lwy na pewno często będą leżały tuż przy szybach dzięki zlokalizowanym tuż za nimi podgrzewanym skałom. W naturze te koty chętnie wygrzewają się w słońcu, dlatego będą wybierać cieplejsze miejsca. Także w chłodniejsze dni będzie im przyjemnie się tam wylegiwać mówi Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych Lwy jeszcze chętniej niż tygrysy spędzają czas na dworze i to najpewniej tam będzie najłatwiej je wypatrzeć – dodaje.

Lwy wewnątrz pawilonu będą miały wygodne miejsce do odpoczynku. Podgrzewane skały zapewnią im wygodne miejsce do ogrzania się podczas zimowych mrozów. 

Nowe technologie i design, który zwiększy komfort zwierząt i ułatwi obserwację odwiedzającym

Nowa Lwiarnia to kompleks zaprojektowany z myślą o zapewnieniu lwom komfortu oraz swobody, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo zwiedzających i opiekunów. Składa się z przestronnych, ogrodzonych siatką boksów i przedwybiegów, które można łączyć w różne konfiguracje dzięki systemowi mechanicznych przepustów. Pozwala to lwom na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z większej przestrzeni. Wewnętrzne boksy łączy korytarz techniczny, który umożliwia bezpieczny transport lwów.

Na terenie całego kompleksu obowiązuje monitoring oraz zabezpieczenia takie jak kraty w drzwiach. W części niedostępnej dla zwiedzających znajduje się zaplecze dla opiekunów, skąd mogą oni obserwować lwów przez wielką szybę. Podczas transportu lwów skrzynie transportowe są mocowane linami do uchwytów w ścianie, co zapewnia bezpieczeństwo i sprawność operacji.

W pawilonie znajduje się również miejsce dla surykatek, które można obserwować zarówno wewnątrz przez szybę, jak i na zewnętrznym wybiegu. Cały kompleks architektonicznie nawiązuje do afrykańskiej wioski z krytymi strzechą dachami i etnicznymi ornamentami.

Dodatkowo, wzniesienie na środku wybiegu dla lwów stanowi doskonały punkt obserwacyjny dla zwierząt. Cały teren został obsiany trawą, aby zapewnić naturalne warunki do życia. Sponsorem lwów jest Toyota Długołęka Dobrygowski, która ufunduje wielką, niezniszczalną piłkę oraz przygotuje samochód do ustawienia na wybiegu jako punkt do zabawy i eksploracji dla lwów.

Fot. ZOO Wrocław

Stara Lwiarnia doczeka się odnowienia

Stara Lwiarnia, która znajduje się pod nadzorem konserwatorskim, również ulegnie odnowieniu. Nastąpi też zabezpieczenie jej fasady, tak aby lwy nie wydostały się na zewnątrz. To kompleksowe podejście gwarantuje nie tylko dobrostan lwów, ale także atrakcyjne i bezpieczne warunki dla odwiedzających zoo.

Już wkrótce do wrocławskiego zoo trafią lwy, samiec Togo z Danii oraz samice Wanja i Malkia z Francji. Informacja o otwarciu nowej Lwiarni pojawi się już wkrótce. Wszystkich ciekawych szczegółów, zoo zaprasza na swoje portale na social mediach oraz stronę internetową.

Zobacz również: Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo. Niedługo przyjadą Togo, Wanja i Malkia.

Tagi