1.6 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

Nowe drogi rowerowe powstają przy wielkich inwestycjach miejskich. Sprawdź, gdzie

WARTO PRZECZYTAĆ

Fot. Mat. pras. Michał Kurowicki/wroclaw.pl

Ponad 35 km dróg rowerowych powstaje podczas budowy pięciu największych inwestycji komunikacyjnych we Wrocławiu. Nowe trasy ułatwią jazdę rowerem po mieście. Na Nowy Dwór dojedziemy wzdłuż linii tramwajowej. Po otwarciu Alei Wielkiej Wyspy przejedziemy jednośladem z Tarnogaju na Biskupin.

We Wrocławiu trwa budowa lub przebudowa kilku ważnych arterii komunikacyjnych. Razem z tymi inwestycjami powstają nowe drogi rowerowe. Ich budowa ma zachęcić jeszcze większą liczbę mieszkańców do przesiadki na jednoślady. Spójrzmy, gdzie i ile tras dla rowerzystów powstanie w najbliższych latach.

TAT – nowa trasa autobusowo-tramwajowa na Nowy Dwór

To obecnie jedna z największych inwestycji komunikacyjnych we Wrocławiu. Oprócz budowy trasy dla tramwajów i autobusów, powstaje tam 7 km dróg rowerowych. Po zakończeniu prac będzie można przejechać rowerem z pl. Orląt Lwowskich na pętlę autobusową na Nowym Dworze. 

Strategia miasta to powstanie dróg rowerowych wzdłuż wszystkich nowych inwestycji drogowych, szczególnie tak dużych jak TAT, AWW, czy budowa tramwaju na Popowice.mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji

W drugiej połowie kwietnia 2022 roku można już poruszać się po części oddanej do użytku drogi rowerowej wzdłuż TAT. To odcinek od pl. Orląt Lwowskich do Wrocławskiego Parku Przemysłowego. 

W lutym rozpoczął się drugi etap budowy TAT wzdłuż ul. Rogowskiej. Powstanie tam 1,8 km dróg rowerowych. Prace mają potrwać 15 miesięcy. 

Budowa tramwaju na Popowice 

W czasie budowy tramwaju na Popowice, łącznie powstało lub jest w budowie ponad 7 km dróg rowerowych oraz 650 m ciągów pieszo-rowerowych. Nowe drogi powstają wzdłuż ulic Długiej i Starogroblowej.

Można już jeździć po jednej części wyżej wymienionych ulic, od strony Rodzinnych Ogródków Działkowych – Marzenie. Po drugiej stronie, tam gdzie powstają nowe zbiorniki retencyjne, cały czas trwa budowa.

Zobacz również:  Rozświetlony Ogród Botaniczny. Już 9 grudnia rusza „Światłogród”

Dalej – na ul. Popowickiej – trwa budowa nowej linii tramwajowej, a tuż obok niej powstaje droga dla rowerzystów.

Aleja Wielkiej Wyspy (AWW) – łatwiej do ZOO i Hali Stulecia

Podczas budowy AWW po obu jej stronach powstaną drogi rowerowe. Ich łączna długość wyniesie 9,5 km. Po ukończeniu tej inwestycji rowerzyści będą mogli przejechać z południa Wrocławia, z al. Armii Krajowej przez mosty na AWW, aż na osiedli Biskupin i Sępolno.  

To będzie prawdziwa rowerowa rewolucja. Mieszkańcy południa miasta i okolic będą mogli wybrać się rowerem np. do ZOO, czy do Hali Stulecia właśnie przez AWW. Na razie muszą jechać do centrum, potem w kierunku pl. Grunwaldzkiego i dalej przez most Zwierzyniecki dojeżdżają do wspomnianych obiektów. 

Przebudowa ul. Pomorskiej poprawi bezpieczeństwo rowerzystów

Kolejna duża inwestycja miejska to przebudowa ul. Pomorskiej. Także tu powstaną nowe drogi dla rowerów.

Dotychczas cykliści jeździli tędy chodnikiem, po brukowanej ulicy z autami lub zielonym terenem z placem zabaw dla dzieci. Żadne z tych rozwiązań nie było komfortowe.

Wzdłuż ul. Pomorskiej, w czasie rozpoczętego już jej remontu, powstanie łącznie około 2,5 km dróg rowerowych. Dokładnie, na odcinku od ul. Reymonta do ul. Dubois – 2160 m. Natomiast od ul. Dubois do mostów Pomorskich – 400 m.dodaje Krzysztof Świercz.

Obwodnica Leśnicy – rowerem z Kosmonautów na lotnisko

Podczas budowy obwodnicy Leśnicy powstaje łącznie 10 km dwustronnych dróg rowerowych. Obecnie trwają zaawansowane prace przy budowie tzw. Osi Zachodniej. Jej kluczowym odcinkiem będzie długi na 143 m wiadukt nad torami kolejowymi. Przeprawa powstaje na wysokości działek od strony ul. Jerzmanowskiej.

Po otwarciu nowej trasy, która otrzyma nazwę al. 11 Listopada, rowerzyści będą mogli przejechać z ul. Kosmonautów, przez al. Kaczorowskiego i ul. Brzezińskiego aż do wrocławskiego portu lotniczego na Strachowicach. Prace na całej długości obwodnicy Leśnicy mają zakończyć się w 2023 r.      

Zobacz również:  Ekstremalne osiągnięcie wrocławskiego pływaka. Nie dokonał tego nikt na świecie

Mat. pras. wroclaw.pl

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3