Ładowanie

Nowe przepisy antysmogowe we Wrocławiu wchodzą w życie. Akcja „zmień piec”

29 czerwca, 2024

Fot. UM Wrocławia

Od 1 lipca 2024 roku wchodzą w życie przepisy antysmogowe, uchwalone przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, które zakazują używania pieców pozaklasowych oraz najniższej klasy. Wrocławski magistrat przypomina mieszkańcom o możliwości skorzystania z miejskiego dofinansowania i rządowych dotacji na wymianę pieców.

Wrocław już w 2019 roku rozpoczął intensywny program wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania, oferując mieszkańcom dopłaty, zwolnienia z czynszu oraz wsparcie finansowe na rachunki za ogrzewanie. Dzięki temu zlikwidowano już ponad 14 tysięcy pieców, inwestując w ten cel ponad 300 milionów złotych. Miasto przedłużyło wsparcie finansowe do 2028 roku, obejmując zarówno najemców lokali komunalnych, jak i właścicieli prywatnych mieszkań. Łączny koszt tych programów wyniesie ponad 100 milionów złotych.

Dodatkowo program KAWKA Plus można łączyć z rządowym programem „Czyste Powietrze”, co umożliwia uzyskanie dotacji nawet do 78 tysięcy złotych w przypadku domów jednorodzinnych oraz do 45 tysięcy złotych w budynkach wielorodzinnych.

Kary dla właścicieli szkodliwych pieców

Nowe przepisy antysmogowe, uchwalone przez Marszałka Województwa, wprowadzają sankcje dla osób korzystających z pieców I i II klasy. Straż Miejska Wrocławia będzie odpowiedzialna za egzekwowanie tych zasad. W przypadkach, gdy proces wymiany pieca już się rozpoczął, mogą zostać uwzględnione okoliczności łagodzące.

Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej do końca 2028 roku nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe. Muszą więc zniknąć, nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska.