6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Nowy oddział dla dzieci w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym

WARTO PRZECZYTAĆ

W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa powstał nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Uroczyste otwarcie planowane jest w marcu.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym, fot. Szpital im. Marciniaka Facebook

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej będzie kolejnym odziałem dla dzieci w szpitalu im. T. Marciniaka. Obecnie w obiekcie funkcjonuje Oddział Chirurgii Dziecięcej i Oddział Neurologii Dziecięcej. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane w ramach dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Inwestycja wraz z zakupem sprzętu i adaptacji pomieszczeń kosztowała prawie 3,5 mln zł.

Kompleksowe leczenie pacjentów

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej powstał w pomieszczeniach Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Utworzenie go było niezbędne do tego, aby móc zapewnić młodym pacjentom kompleksowość leczenia. Znajdują się w nim cztery stanowiska intensywnej terapii dla dzieci w różnym wieku, od niemowląt po młodzież do 18. roku życia.

– Nasz oddział zabezpieczy pod względem intensywnej terapii wszystkie dzieci leczone w tym szpitalu. Mamy tu dwa oddziały dedykowane małym pacjentom. Chirurgię, gdzie przeprowadza się rocznie kilka tysięcy zabiegów, w tym skomplikowane procedury onkologiczne, i neurologię dziecięcą, gdzie regularnie przyjmowane są dzieci z najcięższymi postaciami chorób układu nerwowego. Anestezjolodzy z naszego zespołu znieczulają także dzieci do procedur przeprowadzanych na bloku operacyjnym oraz w pracowniach diagnostycznych, w tym znieczulenia do rezonansu magnetycznego czy angiografii  – mówił Jarosław Majda, anestezjolog i szef nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej.

Otwarcie oddziału już w marcu  

Oddział zacznie przyjmować pierwszych pacjentów po podpisaniu umowy między szpitalem, a NFZ. Otwarcie planowane jest w marcu. Nowe stanowiska poprawią komfort odwiedzających, a także zwiększą ich bezpieczeństwo.

– Uruchamiamy oddział, który odpowie na potrzeby pacjentów nie tylko naszego szpitala, ale także całego regionu. Zwiększenie dostępności łóżek intensywnej terapii dziecięcej podnosi poziom bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej. Mam nadzieję, że poprzez nasze działania mamy w tym również udział. Warto dodać, że w szpitalu funkcjonuje Centrum Urazowe dla Dzieci, w skrócie CUD, które zajmuje się leczeniem pacjentów wymagających interdyscyplinarnej opieki, w tym intensywnej terapii. – mówiła Katarzyna Kapuścińska, dyrektor naczelna szpitala im. Marciniaka

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI