6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Nowy przystanek na lini kolejowej Wrocław-Sobótka-Świdnica

WARTO PRZECZYTAĆ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę nowego przystanku w Strzelcach Świdnickich na linii kolejowej nr 285. Prace nad nowym obiektem mają być zakończone w 2024 roku.

Powrót pociągów na linię kolejową z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę, który miał miejsce w czerwcu 2022 roku po 20 latach przerwy, to jedynie początek prac, jakie PKP PLK planują na tej linii. Budowa nowego przystanku w Strzelcach Świdnickich ma na celu zapewnienie dogodnych połączeń z m.in. Jedliną-Zdrojem i Wrocławiem.

Bezpieczeństwo podróżnych będzie zapewnione dzięki ekologicznemu oświetleniu LED, a przejrzyste oznakowanie zapewni dobre informacje. Dla osób niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni zostaną zainstalowane ścieżki naprowadzające, natomiast odpowiednio przygotowane dojścia do peronu ułatwią dostęp również dla osób z problemami z poruszaniem się. Z kolei przebudowany przejazd kolejowo-drogowy, który znajduje się w pobliżu planowanego przystanku, zostanie wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizację i rogatki.

Nowy przystanek w Strzelcach Świdnickich to inwestycja realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, który zapewnia lepszy dostęp do kolei na Dolnym Śląsku. Poprawa dostępu do pociągów i warunków obsługi na peronach zachęci pasażerów do korzystania z najbardziej ekologicznego środka transportu w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Według Andrzeja Bittela, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury, inwestycje w infrastrukturę kolejową są jednym z priorytetów rządu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to firma, która skutecznie wykorzystuje środki z budżetu państwa i projektów unijnych dla rozwoju sieci kolejowej. Jednym z priorytetów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie oczekiwanego standardu podróży zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach. Warto dodać, że inwestycja w nowy przystanek w Strzelcach Świdnickich jest warta ok. 2,9 mln zł i zostanie przeprowadzona przez konsorcjum

ETF Polska Sp. z o.o. (lider) i EXKOL Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego i Usług Handlowych Rafał Talowski i Łukasz Skowronek Sp. j. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest obecnie na II kw. 2024 r., a zakończenie umowy – na I kw. 2025 r.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI