W roku szkolnym 2022/2023 pojawi się nowy przedmiot – Historia i teraźniejszość. Zmiany czekają też przyszłych maturzystów, bo od 2023 roku egzamin maturalny zostanie przeprowadzony w odmienionej formie. Co jeszcze pojawi się w programie szkolnym?

Nowe przedmioty
Historia i teraźniejszość zamiast WOS-u
Od września uczniowie liceów, techników, i szkół branżowych zamiast Wiedzy o Społeczeństwie będą uczyć się o Historii i teraźniejszości. Program będzie dotyczyć wydarzeń z lat od 1945 do 2015. Znajdą się w nim informacje m.in. o katastrofie smoleńskiej. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w ubiegłych rocznikach nie będą objęci tą zmianą.
Edukacja dla bezpieczeństwa
Od nowego roku zmienia się program EDB. Oprócz zasad pierwszej pomocy, uczniowie dowiedzą się jak zachować się w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej. Poznają niezbędne informacje o nauce strzelania oraz o sposobach radzenia sobie w zagrożeniach wywołanych przez działania wojenne.
Biznes i zarządzanie
Od 1 września 2023 roku do programu ma wejść przedmiot, który zastąpi Podstawy przedsiębiorczości.
– Wprowadzenie możliwości kształcenia w zakresie przedsiębiorczości i biznesu na poziomie rozszerzonym pozwoli na to, aby w ramach nowego przedmiotu, obok zagadnień takich jak finanse osobiste, rynek pracy czy system gospodarczy, które są już obecne w podstawie programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, pojawiły się także dodatkowe treści. Szczególny nacisk w ramach BiZ będzie położony na pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich – można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zwolnienia z wychowania fizycznego
Zmiany obejmą też lekcje WF-u. Od 1 września 2022 roku dłuższe zwolnienia z wychowania fizycznego będą dopuszczane, jeśli zostaną wystawione przez lekarza specjalistę, a nie jak do tej pory lekarza rodzinnego lub rodzica.
Zmiany w egzaminach
Nowa matura
Jakie zmiany pojawią się w egzaminie maturalnym?
- Program z języka polskiego będzie bardziej rozbudowany, a egzamin będzie składał się z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki i wypracowanie.
- Matura ustna z polskiego będzie składać się z dwóch zadań, które będą sprawdzać znajomość lektur obowiązkowych oraz treści związanych z literaturą, sztuką bądź językiem. Druga część zadania będzie omawiana na przykładzie dołączonego materiału.
- Na teście z matematyki będzie więcej zadań otwartych.
- Egzaminy z języków nowożytnych będą pisane na poziomie B1 (znajomość środków językowych w wypowiedziach pisemnych) oraz na poziomie B1+ ( umiejętność rozumienia ze słuchu).
- Na napisanie matury z języka polskiego uczniowie będą mieć 240 minut, a z matematyki 180 min.
Egzamin ósmoklasisty
Zmieni się termin egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie przystąpią do niego od następnego roku w maju.
Nowe stanowisko
Od 1 września w szkołach i przedszkolach będą zatrudniani pedagodzy specjalni.
– Projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia również wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych. Ta grupa nauczycieli nie będzie zobowiązana do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.