-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Nowy system kontroli płatnego parkowania. Jak będzie działał?

WARTO PRZECZYTAĆ

Od 1 sierpnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu uruchamia system e-kontroli. Strefa Płatnego Parkowania rozszerzy się o dodatkowe miejsca. Jak będzie działał system i jakie zmiany czekają na kierowców?

Fot. ZDIUM

1 sierpnia Strefa Płatnego Parkowania (SPP) we Wrocławiu rozszerzy się o 859 miejsc postojowych. Dwa auta o napędzie elektrycznym wyposażone będą w zestaw kamer, system pozycjonowania, umieszczony na dachu oraz system przetwarzania i transmisji danych. Dzięki temu pojazdy będą w stanie ustalić, czy kierowca opłacił postój w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP).

Przyczyny powstania e- kontroli  

Automatyzacja kontroli opłat parkingowych ma poprawić bezpieczeństwo pracowników oraz zniechęcić kierowców do parkowania bez zapłaty. Od początku tego roku do 30 czerwca 2022, ZDiUM we Wrocławiu wystawił prawie 31 tys. zawiadomień o braku uiszczonej opłaty za parkowanie.

Z analizy funkcjonowania strefy wynika, że ok. 30 proc. pojazdów zaparkowanych w SPP i ŚSPP nie posiada wniesionej opłaty za postój. Nasi kontrolerzy sprawdzają około 6,5 tys. pojazdów i dziennie wystawiają około 170 zawiadomień. Dzięki temu, że proces kontroli SPP zostanie zautomatyzowany, ich praca również się zmieni, a dodatkowo stanie się bezpieczniejsza, bo pracownicy pracujący w terenie będą w kontakcie z kierowcami, co może być pomocne w sytuacji ewentualnego zagrożenia. – poinformował Tomasz Staruchowicz.

Jak działa program?

Kamery będą odczytywać numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP oraz ŚSPP. System lokalizacji ustali ich miejsce postoju. Za pomocą systemu przetwarzania danych będzie wiadomo czy, za postój pojazdu wniesiona została opłata. W tym celu system sprawdzi to online w bazach opłat. Na koniec system transmisji danych przekaże Zarządowi Dróg i Utrzymania Miasta informacje o zaparkowanych pojazdach, które nie miały wniesionej opłaty za postój. Nastąpi również weryfikacja poprawności pracy systemu. Kontrola wykonywana będzie dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, a by uniknąć ewentualnych błędów. Jeśli system dobrze odczyta numery rejestracyjne i potwierdzi poprawność danych, to informacje zostaną przesłane do systemu windykacyjnego, w celu pobrania należnej opłaty dodatkowej.

Zobacz również:  Miasto zaprasza wrocławskie instytucje do udziału w Nocy Muzeów

System automatycznie wymazuje obrazy i wizerunki sfotografowanych osób.

Automatycznie też wymazywane są wszystkie obrazy i wizerunki osób, które mogą pojawić się podczas wykonywania skanowania. Numery umieszczone na sfotografowanych tablicach są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. System przekazuje jedynie dokumentację z kontroli (nr rej., zdjęcia zaparkowanego pojazdu, lokalizację pojazdu naniesioną na mapę) tych aut, których kierowcy nie uiścili opłaty w ŚSPP lub SPP, mimo że powinni to zrobić. – wyjaśniał Wojciech Olearczyk z KBU Sp. z o.o.

Trzymiesięczny okres wdrożeniowy

System e-kontroli zacznie działać od 1 sierpnia. Pierwsze trzy miesiące będą okresem testowania nowego pomysłu.

Tego dnia na ulice Wrocławia wyjadą elektryczne auta z charakterystycznym modułem na dachu. Co istotne pierwsze trzy miesiące będą dla nas okresem testowania nowego rozwiązania, musimy dokładnie sprawdzić działanie systemu, aby dążyć do jego optymalnego wykorzystania, również nasi kierowcy muszą nauczyć się, jak prowadzić efektywną e-kontrolę w mieście. Przyjęliśmy zatem, iż pierwsze 3 miesiące funkcjonowania systemu traktujemy jako okres wdrożeniowy, w trakcie którego możemy wprowadzić ewentualne korekty, tak aby w przyszłości, system wykorzystywany był adekwatnie do zastosowanych rozwiązań technologicznych. – komentował Tomasz Staruchowicz.

Darmowa aplikacja mobilna

Kierowcy, którzy będą chcieli skorzystać z płatnych miejsc parkingowych, będą mieć do dyspozycji bezpłatną aplikację mobilną. To rozwiązanie ma ułatwić im zadanie. Nie będą bowiem musieli szukać parkometru.

Chcemy wpłynąć na kierowców, aby nie parkowali bez zapłaty, ponieważ jest to nieuczciwe w stosunku do wszystkich pozostałych mieszkańców naszego miasta, ale też zależy nam na tym, aby dokonanie opłaty za abonament czy postój było szybkie i wygodne. Dlatego też będziemy szeroko informować oraz zachęcać wszystkich do korzystania z naszej strony internetowej spp.zdium.wroc.pl oraz z płatności mobilnych i dostępnych aplikacji SkyCash lub Anypark (dawniej Pango), które można zainstalować bezpłatnie na telefonie. – mówił Tomasz Staruchowicz.

Zobacz również:  Jak zmieniły się Mosty Pomorskie? Poznaj ciekawe fakty o inwestycji!

Wysokość dodatkowych opłat

Opłata dodatkowa w ŚSPP: 200 zł za brak opłaty za postój oraz 140 zł – za przekroczenie opłaconego czasu postoju.

Opłata dodatkowa w SPP: 200 zł za brak opłaty za postój oraz 80 zł za przekroczenie opłaconego czasu postoju. Istnieje możliwość obniżenia wysokości opłaty. O 50 proc. mniej zapłaci każdy, kto ureguluje płatność w terminie 7 dni od daty wystawienia zawiadomienia.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI