13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Nowy tramwaj we Wrocławiu – jest nowoczesny i ekologiczny

WARTO PRZECZYTAĆ

Dziś nad ranem do Wrocławia dotarł PÓŁMETEK czyli 23 nowy tramwaj Gamma 2. To jeden z wielu, który trafi do naszego miasta. Firma Modertrans Poznań dostarczy 46 pojazdów tego typu. Ponadto w produkcji jest też 20 nowych tramwajów typu Twist.

Pulpit motorniczego w Moderusie Gamma 2, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Specyfika tramwaju

Tramwaj Gamma 2 jest w 100% niskopodłogowy, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, klimatyzowany, ekologiczny i wyposażony w cztery skrętne wózki – gwarantujące mniejsze zużycie torowiska. W podłokietniku fotela motorniczego znajdują się przyciski (m.in. tempomat czy kierunkowskazy), a na wprost elektroniczny wyświetlacz. Dzięki tym rozwiązaniom motorniczy widzi każdą część tramwaju oraz ma możliwość szybszej reakcji w razie wystąpienia takiej potrzeby. W pojeździe znajduje się też interkom, stworzony z myślą dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą nawiązać połączenie głosowe z kierowcą. Władze miasta mają nadzieję, że nowe tramwaje znacząco poprawią komfort jazdy.

W produkcji kolejne tramwaje

Nowy pojazd to pierwszy z 46 tramwajów tego typu, które dostarczy dla miasta spółka Modertrans Poznań. Łączny koszt ich zakupu wyniesie 372 mln zł.

Tramwaj Moderus Gamma 2 ma bardzo nowoczesny układ napędowy, oparty na technologii węglika krzemu Si, mało energochłonny. Mamy możliwość odzyskania energii – mówił Jarosław Bakinowski, prezes zarządu Modertrans Poznań.

To nie koniec inwestycji w naszym mieście. PESA Bydgoszcz S.A.pracuje nad rozpoczęciem produkcji kolejnych 20 nowych tramwajów typu Twist. Pojazdy trafią do Wrocławia w przyszłym roku i dołączą tym samym do 43 zmodernizowanych Skód i Wrasów.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI