Konsultacje społeczne, dotyczące projektu remontu ul. Ruskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego, potrwają do 30 lipca. Ulica ta ma być jeszcze bardziej zielona i przyjazna, jednak wpływ na jej ostateczny wygląd będą mieli mieszkańcy.
Konsultacje społeczne ruszyły 6 czerwca i potrwają do 30 lipca. Ich zakres będzie obejmował m.in. sposób urządzenia przestrzeni ulicy, zieleń, elementy małej architektury oraz sposób dostaw i dojazdu do posesji. W trakcie narady obywatelskiej ustalone zostaną także priorytety związane z tą przebudową.
– Trzy lata temu zamknęliśmy ulicę Ruską dla ruchu samochodowego. Tym samym stworzyliśmy nowe, przyjazne przejście z Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Pojawiły się nowe tam także nowe donice z roślinami. Teraz czas na to, by ulica została przebudowana i jeszcze bardziej zazieleniona. Musi być także dostępna dla wszystkich mieszkańców i turystów. Zachęcam do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, by podzielić się swoimi sugestiami dotyczącymi przebudowy ul. Ruskiej – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
Raport z konsultacji społecznych trafi do firmy realizującej dokumentację projektową. Wrocławskie Inwestycje przed kilkoma dniami rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę na realizację projektu opiewającą na blisko 390 tys. złotych.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Ulicę Ruską czekają zmiany
Ulica Ruska po przebudowie ma być także znacznie bardziej przyjazna rowerzystom i pieszym. Zniknąć mają bariery architektoniczne. Kierowcy będą mogli korzystać z niej jednokierunkowo od ul. Rzeźniczej do Kazimierza Wielkiego. Zostanie zachowana możliwość przejazdu od pl. Solnego do Kiełbaśniczej, ale z wyraźnym priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Wszystkie prace będą uzgadniane z konserwatorem zabytków – ul. Ruska jest objęta ochroną konserwatorską.
– Przy ul. Ruskiej swoje interesy załatwiają piesi i rowerzyści, przemieszczający się tą ulicą. Na co dzień to miejsce jest ważne także dla tych, którzy tu mieszkają i dla tych, którzy prowadzą tu restauracje czy sklepy. Chcemy usłyszeć głosy wszystkich tych osób i razem zastanowić się nad tym, co zrobić, by sposób zagospodarowania tej ulicy odpowiadał w miarę możliwości na potrzeby wszystkich jej użytkowników i użytkowniczek. Myślę, że narada obywatelska, czyli rozmowa wylosowanej grupy mieszkanek i mieszkańców może doprowadzić do osiągnięcia konsensusu – mówi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej.
Konsultacje społeczne. Jak wziąć w nich udział?
E-formularz opinii już działa, znaleźć go można TUTAJ. Będzie aktywny do 25 czerwca.
W środę, 14 czerwca, o godzinie 17:30 zaplanowano także e-spotkanie dla mieszkańców. Aktywny udział możliwy na platformie internetowej Clickmeeting.
Odbędą się trzy spotkania narady obywatelskiej – 8, 15 oraz 29 lipca 2023 r. Spotkania dla wylosowanych uczestników zgodnie z regulaminem na stronie konsultacji.