9.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Od 1 marca obniżka cen biletów PKP Intercity

WARTO PRZECZYTAĆ

Od jutra, 1 marca 2023 roku PKP Intercity wprowadzi obniżkę cen biletów. Ceny biletów wrócą do poziomu sprzed 11 stycznia 2023 roku.

PKP Intercity wróci do cen sprzed niedawnych podwyżek, które wywołały falę oburzenia wśród Polaków. W styczniu 2023 roku przewoźnik wprowadził podwyżki, które wyniosły średnio od 11,8 proc. do 17,8 proc. dla różnych kategorii połączeń kolejowych.

Przyczyną podwyżek były m.in. wysokie koszty energii elektrycznej, których PKP Intercity nie był w stanie pokryć ze swoich zysków. W reakcji na oburzenie społeczne, rząd postanowił wesprzeć PKP Intercity kwotą 50 mln zł z budżetu państwa. Dzięki temu udało się cofnąć większość podwyżek, a ceny biletów zmaleją od marca 2023 roku.

Zobacz też: PKP Intercity zapowiedziało obniżkę cen biletów

Dla połączeń kategorii TLK i IC ceny biletów spadną o około 11 proc., a dla kategorii EIC i EIP średnio o około 15 proc. Zmniejszenie cen biletów będzie możliwe dzięki dodatkowym milionom złotych, które przekazało Ministerstwo Infrastruktury na rzecz PKP Intercity. Według resortu, ta kwota pozwoli na złagodzenie znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia usługi przewozowej, w tym wzrostu cen energii elektrycznej.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Nie wykluczono również przyznania kolejnych 50 mln zł przewoźnikowi z budżetu państwa w połowie tego roku. Decyzja o przyznaniu dodatkowych środków będzie uzależniona od potrzeb spółki związanych z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Warto zaznaczyć, że w 2023 roku zaplanowano również podwyżkę rekompensaty za wykonywanie przez PKP Intercity zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego. Kwota ta wynosi 1 mld 218 mln 696 tys. zł, a została zwiększona o dodatkowe 575 mln zł z rezerwy budżetu państwa.

Ile wyniosą opłaty za przejazd na popularnych trasach?

Nowy cennik zakłada, że ceny biletów jednorazowych na najpopularniejszych trasach będą kosztować:

  • Warszawa – Kraków (68 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP),
  • Warszawa – Katowice (68 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP),
  • Warszawa – Poznań (69 zł IC/TLK, 149 zł EIC),
  • Warszawa – Trójmiasto (71 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP),
  • Warszawa – Wrocław (76 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP).
Zobacz również:  Wrocław z nagrodą „Lider Transformacji Energetycznej"

Obniżki obejmą także karty Intercity, bilety odcinkowe oraz opłaty na przewóz bagażu, psa czy roweru.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI