1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

Obniżka czynszu w TBS Wrocław od 1 sierpnia 2022

WARTO PRZECZYTAĆ

Od 1 sierpnia 2022 r. zmienia się stawka czynszu dla najemców mieszkań TBS Wrocław.  Dzięki podpisaniu ustawy o pomocy dla kredytobiorców, o które zabiegała wrocławska spółka, zapłacą oni mniej za wynajem mieszkania.

Obniżka czynszu TBS, fot. Pixabay

System TBS w Polsce polega na finansowaniu inwestycji mieszkaniowych za pomocą kredytów. Z powodu nagłego wzrostu stóp procentowych oraz wskaźnika cen robót budowlano-montażowych, wielokrotnie wzrosły koszty spłaty kredytów. Z tego powodu od lutego 2022 TBS Wrocław, we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą TBS oraz środowiskami samorządowymi postanowił znaleźć sposób na prawne rozwiązanie problemów, z jakimi zetknęli się mieszkańcy TBS.

14 lipca Prezydent RP Andrzej Duda podpisał korzystną dla TBS ustawę. Za jej sprawą możliwa jest obniżka stawki czynszu dla wynajmujących. Opłaty za czynsz z mediami we Wrocławiu w liczącym ok. 53 metrów kwadratowych mieszkaniu będą wynosiły ok. 1250 zł.

Drożyzna na rynku mieszkań

Rada Polityki Pieniężnej 7 lipca 2022 r. podniosła wysokość stóp o 0,50 pkt proc. Aktualnie główna stopa procentowa wynosi 6,5%, co oznacza ponowne podniesienie rat kredytowych. Miesięczna rata przy kredycie na 400  tys. zł wynosiła we wrześniu 2021 roku 1776 zł, a w czerwcu 2022 r. (przy WIBORZE 6,72%) już 3 335 zł. Tymczasem w TBS Wrocław czerwcowa podwyżka wynosiła około 240 zł (dla dwupokojowego mieszkania), a po zmianach będzie to ok. 80 zł więcej niż w maju.

– Uważnie obserwujemy sytuację w gospodarce. Spodziewamy się, że jesienią i zimą czeka nas kolejna fala inflacji oraz skokowy wzrost ceny nośników energii. Chcemy ograniczać negatywne skutki drożyzny dla naszych mieszkańców, dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu czynszu za wynajem mieszkania w TBS Wrocław już od 1 sierpnia – tłumaczył Marcin Kij, prezes TBS Wrocław.

Obniżki czynszu od 1 sierpnia:

Od 1 sierpnia br., czynsz za wynajem mieszkania w TBS Wrocław wyniesie średnio 17,48 zł za metr kwadratowy.

Zobacz również:  Głogów: Stypendia dla najzdolniejszych uczniów

– Oznacza to, że czynsz w liczącym ok. 53 metrów kwadratowych mieszkaniu zostanie obniżony o średnio 165 zł i od sierpnia cała opłata za mieszkanie będzie wynosiła ok. 1250 zł. To mniej aż o 3,12 zł na metr kwadratowy od stawki czynszu, która weszła w życie 1 czerwca br. i obowiązywała przez ostatnie 2 miesiące – wyliczał Marcin Kij, prezes TBS Wrocław.

Stawki czynszu w TBS Wrocław od 1 sierpnia br. będą następujące:

17,35 zł/m.kw. dla większości najemców TBS

21,65 zł/m.kw. dla najemców przy ul. Afgańskiej

14,80 zł/m.kw. dla seniorów – najemców budynku na Nowych Żernikach

TBS wywalczyło sobie obniżkę czynszu

Gdy trwały prace nad ustawą mającą poprawić sytuację mieszkańców TBS, miasto równie silnie pracowało nad rozwiązaniem problemu. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zobowiązał zarząd TBS Wrocław do przygotowania analiz dotyczących możliwej obniżki czynszu za wynajem mieszkania. Jak tylko podpisano ustawę, spółka była gotowa przedstawić konkretne kalkulacje. Tym sposobem TBS Wrocław skorzysta z przepisów ustawy, o które skutecznie zabiegano wspólnie z Polską Izbą Gospodarczą TBS oraz samorządowcami.

– Te starania przyniosły sukces. W ustawie “o pomocy kredytobiorcom” znalazły się przepisy, które uwzględniają bezpośrednio postulaty TBS-ów zgłoszone w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Dzięki temu jest możliwe obniżenie wydatków w zakresie spłaty kredytów, a co za tym idzie obniżenie stawek czynszów – wyjaśniał Paweł Inglot, wiceprezes TBS Wrocław.

Program ugód dla mieszkańców

Spółka zaproponuje mieszkańcom ugody i mediacje w odpowiedzi na procesy, które najemcy wytoczyli im jeszcze w lutym br w związku z podwyżkami czynszu.

– Wartość sporów o zasadność i wysokość podwyżek, które toczą się przed sądem, spadła. Poprzednie stawki obowiązywały tylko 2 miesiące. Koszty spraw sądowych dla najemców już teraz są niewspółmiernie wysokie do wartości sporu, a zawarcie ugody przed rozpoczęciem długotrwałych procesów pozwoliłoby znacznie ograniczyć koszty sądowe. Dodatkowym argumentem jest to, że w trakcie rozpraw uchwały z lutego 2022 r. podwyższające czynsze nie będą już obowiązywały. Do tej pory do TBS Wrocław wpłynęły 93 pozwy, co oznacza, że przestrzeń do zawierania ugód i mediacji jest bardzo duża. – tłumaczył Marek Łapiński, wiceprezes TBS Wrocław.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3