Już dziś o godz. 18:00 rozpocznie się parada zabytkowych autobusów, a od soboty działać będzie regularna komunikacja autobusowa po trasie Tramwajowo-Autobusowej. Dzięki otwarciu wiaduktu dla ruchu autobusowego zwiększy się regularność przejazdów, ponieważ autobusy nie będą już stawać przed rogatkami.
Budowa linii przez Szczepin na Nowy Dwór to największa inwestycja tramwajowa od 1949 r., kiedy to powstała trasa do Leśnicy. Obecnie trwa budowa ostatniego etapu TAT na Nowy Dwór – obejmującego ulicę Rogowską i nową pętlę tramwajowo-autobusową. Koszt całej inwestycji to około 390 mln zł, z czego prawie 182 mln. stanowią środki europejskie. Otwarcie całej 7-kilometrowej trasy na Nowy Dwór planowane jest 3 września.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Harmonogram wydarzeń
W związku z otwarciem wiaduktu na TAT, w piątek (21 lipca) zaplanowano kilka atrakcji:
- 17:00 -18:00 – prezentacja 8 zabytkowych i współczesnych wrocławskich autobusów (od „ogórka” przez ikarusa po współczesną flotę i flotę przyszłości – także elektryczny mercedes – na razie wypożyczony od producenta na paradę) – pl. Wolności
- 17:40-18:00 – „prelekcja polowa” o wrocławskich autobusach historyka i motorniczego MPK dr Tomasza Sielickiego, spotkanie z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego – pl. Wolności
- 18:00-18:20 – przejazd kolumny autobusów z pl. Wolności na nowy wiadukt autobusowo-tramwajowy TAT
- 18:20-18:40 – prelekcja na wiadukcie inżynierów z Wrocławskich Inwestycji nt. wiaduktu i całej trasy TAT (inż. Wojciech Kaim)
- 18:40-19:30 – przejazd trasą dalej i nawrotka na obwodnicy śródmiejskiej. Powrót w okolice Dw. Świebodzkiego i koniec parady
Jak będą jeździć autobusy na Nowy Dwór?
Trasa autobusowa rozpoczyna się na pl. Orląt Lwowskich. Przy Dworcu Świebodzkim odbija w kierunku Dworca Marchijskiego. Dalej biegnie wiaduktem nad ul. Smolecką, wzdłuż ul. Robotniczej, wiaduktem nad linią kolejową, wzdłuż ul. Strzegomskiej, a następnie między jezdniami ul. Strzegomskiej, w tym po istniejącym buspasie i ul. Rogowską. Na samym końcu dociera do pętli przy stacji kolejowej Nowy Dwór.
Od soboty nowym wiaduktem nad torami kolejowymi pojadą: 106, 107, 109, 132, 149. Linie 142 i 148 nadal będą kursowały ulicą Otyńską i Fabryczną, po to, żeby zapewnić połączenie z przystankami zlokalizowanymi w tym obszarze. Linia 148 umożliwi dojazd z Osiedla Żerniki na ulicę Fabryczną, dopóki linia 142 nie zostanie przedłużona do Jerzmanowa.
Z kolei od centrum – na przystankach Nowodworska i Gubińska autobusy na Nowy Dwór stawać będą na przystankach tymczasowych, natomiast te jadące w kierunku Muchoboru pozostaną na TAT. Do centrum – wszystkie stawać będą już na TAT.
3 września 2023 roku zostanie oddana do użytku cała trasa tramwajowa na Nowy Dwór i wtedy zostaną wprowadzone kompleksowe zmiany w układzie MPK, w tym zmiana trasy linii 142 i 148. W sobotę, niedzielę i w poniedziałek (w godzinach szczytowych) na przystankach pojawi się Straż Miejska i Nadzór Ruchu MPK, aby pomagać pasażerom.