-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Odcinek autostrady A18 między Wrocławiem, a Berlinem gotowy od września

WARTO PRZECZYTAĆ

Trwa remont drogi krajowej nr 18 na odcinku od Krzyżowej do granicy w Olszynie. Od września gotowy będzie fragment od węzła Żary-Zachód do węzła Iłowa. Połączenie między Wrocławiem, a Berlinem na remontowanej trasie wynosi ok. 330 km.

Remont drogi krajowej nr 18, fot. GDDKiA

Odcinek autostrady drogi krajowej nr 18 liczy 70 km. Ze względu na zły stan nawierzchni otrzymała ona niechlubną nazwę “Najdłuższe schody Europy”. Rozpoczyna się przy węźle Golnice, niedaleko Krzyżowej, a kończy na granicy polsko-niemieckiej w Olszynie. Dalej wiedzie wzdłuż autostradowej obwodnicy Berlina, zwanej Berliner Ring. Połączenie z Wrocławia do Berlina liczy ok. 330 km, więc po zakończeniu prac będzie to najkrótsza trasa do pokonania przez kierowców w drodze do stolicy Niemiec.

„Najdłuższe schody Europy”

Odcinek drogi od Krzyżowej do granicy w Olszynie został wybudowany przez Niemców przed II Wojną Światową.  Od tego czasu stan nawierzchni znacząco się pogorszył. Nie podejmowano się większych prac remontowych, a do dziur pomiędzy płytami wylewano asfalt. Zmiany nadeszły dopiero w 2004 roku. Wtedy to zdecydowano o rozpoczęciu prac, które miały na celu dostosowywania drogi krajowej nr 18 do parametrów przyszłej autostrady A18.

Generalny remont

We wrześniu do użytku zostanie oddany odcinek autostrady A 18 od węzła Żary-Zachód do węzła Iłowa. Trasa przeszła generalny remont, obecnie budowa skupia się wykorzystaniu materiału uzyskanego z rozbiórki do wykonania podbudowy. Jest to jedyny z czterech odcinków drogi krajowej nr 18, który zostanie ukończony w tym roku.

– Najbliżej zakończenia prac jesteśmy na odcinku autostrady A 18 od węzła Żary-Zachód do węzła Iłowa. Prace zostały tam prawie skończone. Kierowcy powinni pojechać tędy już we wrześniu – mówił Marek Pilaczyński, z oddziału GDDKiA, Zielona Góra.

Cztery odcinki do remontu

Inwestycja przebudowy drogi krajowej nr 18 potrwa do 2023 roku. Prace podzielono na cztery fragmenty:

– od granicy w Olszynie do węzła Żary-Zachód, 10,36 km. Planowane ukończenie: połowa 2023 r.

– od okolic węzła Żary-Zachód do węzła w okolicach miasta Iłowa, 21,90 km. Planowane ukończenie: wrzesień 2022 r.

– od miasta Iłowa do granicy województwa lubuskiego i dolnośląskiego, 16,24 km. Planowane ukończenie: 2023 r.

– od granic pomiędzy Ziemią Lubuską i Dolnym Śląskiem do Golnic koło Krzyżowej, 21,53 km. Planowane ukończenie: 2023r.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI