1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

„Odłóż smartfon i żyj!” Wystawa edukacyjna do zobaczenia w aquaparku

WARTO PRZECZYTAĆ

We Wrocławskim Parku Wodnym przy ul. Borowskiej została odsłonięta wystawa prac nagrodzonych w konkursie „Nie bądź SmartZombie”. Organizatorzy projektu zwracają uwagę na niebezpieczeństwa, jakie wynikają z nadmiernego użytkowania telefonów komórkowych.  

Wystawa znajduje się w holu aquaparku na ulicy Borowskiej. Fot. Joanna Bim

Obecnie smartfony używane są nie tylko do prowadzenia rozmów i pisania wiadomości, ale też do robienia zakupów czy płacenia rachunków. Młodzież jeleniogórskich szkół średnich w ramach konkursu „Nie bądź SmartZombie” przygotowała prace, które informują o przykrych konsekwencjach nadużywania telefonu komórkowego.

To trzecia odsłona akcji.  Przygotowujemy się już do czwartej. To prace stworzone przez uczniów jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych w ramach konkursu. Bardzo mnie cieszy,  że to już drugie miejsce we Wrocławiu w którym jesteśmy i z tego co wiem też nie ostatnie. – informował Mariusz Synówka, inicjator akcji.

Smartfon może powodować uzależnienia

Wystawa ma charakter edukacyjny i związana jest z kampanią społeczną zwracającą uwagę na nadmierne korzystanie ze smarfonów przez ich użytkowników. Mogą one stwarzać zagrożenia w życiu publicznym, na przykład przy pokonywaniu przejścia dla pieszych.

Nasz projekt to próba zwrócenia uwagi pieszym, jak łatwo narażają się na niebezpieczeństwo na drodze.  Jak niewiele trzeba,  by przechodząc przez jezdnię wtargnąć wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu.  To przesłanie głównie dla dzieci i młodzieży, poruszających się po chodnikach,  bez pamięci zapatrzonych w ekran telefonu. Nawet chwilowe zamknięcie w wirtualnym świecie wyłącza możliwość skutecznej obserwacji otoczenia,  a to może doprowadzić do nieszczęścia.  Szanujmy życie! –  Mamy tylko jedno!  Telefon poczeka życie nie! – można przeczytać na wystawie.

Negatywny wpływ smarfonów na zdrowie

Korzystanie ze smarfonów może zwiększyć odczuwanie stresu. Próba bycia na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami może doprowadzić do ciągłego sprawdzanie powiadomień z portali społecznościowych. W trakcie gdy osoba jest zajęta pracą lub nauką, a mimo to ciągłe używa telefonu może zacząć odczuwać niepokój w związku ze wzrostem poziomu wydzielanej przez organizm adrenaliny. Nadmierne korzystanie z telefonów osłabia też bezpośrednie kontakty między ludźmi, co może skutkować wycofaniem. Smartfony mogą mieć też negatywny wpływ na słuch i wzrok.

Z Jeleniej Góry do Wrocławia

Konkurs „Nie bądź SmartZombie” był organizowany w szkołach średnich w Jeleniej Górze, ale postanowiono by wystawa zagościła we Wrocławiu w holu aquaparku. W okresie letnim miejsce odwiedza tysiące osób , dzięki czemu projekt będzie mógł dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Aquapark ma bardzo dużą frekwencję. Uczymy bezpieczeństwa nad wodą oraz tego jak ratować życie ludzie. Cieszymy się, że możemy w akcji uczestniczyć. – mówił Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i uważność

Akcja ruszyła przed zakończeniem wakacji, aby uświadomić mieszkańcom, jak ważne jest zachowanie uwagi na drodze.

– Postanowiliśmy rozpocząć akcję promocyjną pod koniec wakacji, aby zwrócić uwagę mieszkańców,  bo za chwilę będzie jesień,  za chwilę będzie ciemno,  a smartfony będą z nami przez cały czas. Uważność i bezpieczeństwo są niezwykle ważne dla włodarzy Wrocławia. – mówiła Agata Gwadera-Urlep, radna z Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Globalny problem SmartZombie

Władze miasta chcą by przekaz dotarł nie tylko do odwiedzających z Polski, ale też turystów zagranicznych. Komunikat jest przetłumaczony na kilka języków m.in. angielski, niemiecki czy ukraiński.

Wrocław to miasto spotkań,  a zjawisko SmartZombie to problem globalny.  Wiedząc że Wrocław przyciąga turystów,  nie tylko dolnośląskich, polskich, ale też zagranicznych próbujemy uwrażliwić na ten aspekt przybyłych, bo wierzymy że bezpieczeństwo to jest wspólna sprawa nas wszystkich. – informowała Agata Gwadera-Urlep.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3