Kamienna i pozłacana głowa św. Anny z kaplicy Hochberga została niedawno odnaleziona w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rzeźba wróciła do Wrocławia – w czerwcu będzie można ją zobaczyć na wystawie „Barokowi herosi” w Muzeum Narodowym.
– Odnaleziona niedawno kamienna, pozłacana głowa – fragment rzeźby św. Anny autorstwa Johanna Georga Urbansky’ego z ołtarza kaplicy Hochberga przy kościele św. Wincentego i św. Jakuba – jest już we Wrocławiu! I pozostanie u nas przez najbliższe lata – poinformowało na swoim Facebooku Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Odnalezienie fragmentu rzeźby św. Anny
W lutym, Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu poinformował o odnalezieniu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie głowy św. Anny, która stanowi fragment barokowej rzeźby pochodzącej z Wrocławia. Figura pochodzi z kaplicy Hochberga. Dzieło zostało wykonane przez Johanna Georga Urbansky’ego w XVIII w.
– Dzisiaj możemy to ogłosić – wrocławska głowa figury św. Anny z kaplicy Hochberga oto odnalazła się w zbiorach artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. – informował w lutym Piotr Oszczanowski. – Aż do tej pory – nie została poprawnie zidentyfikowana, a jest to po części wina historyków sztuki, którzy pomylili ją z inną rzeźbą prezentującą tę świętą. – mówił.
Jak rzeźba trafiła do Lublina?
W 1956 r. na prośbę ks. rektora Józefa Iwanickiego z KUL-u, archidiecezja wrocławska przekazała lubuskiemu muzeum 26 dzieł sztuki sakralnej. Wśród zabytków znalazła się m.in. głowa św. Anny, którą uznano za rzeźbę pochodzącą z przedwojennej kolekcji muzealnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Muzealnicy dopiero po wielu latach zdali sobie sprawę ze swojej pomyłki. Co więcej, okazało się, że województwie lubelskim znajdują się prawdopodobnie też inne rzeźby Urbansky’ego z wrocławskiego ołtarza.
– Z naszej wyprawy przywieźliśmy jednak nie tylko to cenne dzieło sztuki, ale jeszcze coś równie interesującego. Wiedzę, że na wystawie w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie (województwo lubelskie) znajdują się kolejne fragmenty ołtarza z wrocławskiej kaplicy Hochberga. A są nimi dwie kamienne i pozłacane główki putt (rzeźb przedstawiających uskrzydlone anioły – red.), które posadowione były na tabernakulum. Wiele wskazuje na to, że i one są pracami Urbansky’ego. I dzisiaj znajdują się blisko 600 km od miejsca ich pierwotnej ekspozycji. – napisali pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu na Facebooku.
Wystawa „Barokowi herosi” w Muzeum Narodowym
Z okazji 75. jubileuszu Muzeum Narodowego w czerwcu 2023 roku zostanie zorganizowana wystawa „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” Dzieła artysty będzie można podziwiać od 13 czerwca do 29 października 2023.
Zobacz też: BWA Wrocław Główny otwiera wystawę „Podróż do wnętrza Ziemi”