6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Odnaleziono oryginalną rzeźbę z kaplicy Hochberga we Wrocławiu! Dzieło znajduje się w Lublinie

WARTO PRZECZYTAĆ

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu poinformował o niezwykłym odkryciu, jakiego dokonał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To tam znalazł głowę figury św. Anny z barokowej kaplicy Hochberga we Wrocławiu. Fragment rzeźby w wyniku pomyłki trafił po wojnie do innego województwa.

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu odnalazł na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie fragment barokowej rzeźby pochodzącej z Wrocławia. Chodzi o głowę św. Anny wykonanej przez Johanna Georga Urbansky’ego w XVIII w.

Dzisiaj możemy to ogłosić – wrocławska głowa figury św. Anny z kaplicy Hochberga oto odnalazła się w zbiorach artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. – informuje Piotr Oszczanowski. – Aż do tej pory – nie została poprawnie zidentyfikowana, a jest to po części wina historyków sztuki, którzy pomylili ją z inną rzeźbą prezentującą tę świętą. – dodaje.

Barokowa kaplica ucierpiała podczas wojny  

Kaplica Hochberga znajdująca się przy pl. Nankiera 15 we Wrocławiu powstała w latach 1723-1728. To wtedy stanęły w niej barokowe rzeźby – św. Joachima i św. Anny wykonane przez rzeźbiarza Johanna Georga Urbansky’ego. Niestety podczas bombardowania miasta 1 kwietnia 1945 r. kaplica została doszczętnie zniszczona. W latach 2000-2013 dzięki funduszom unijnym, a także dotacjom miasta, marszałka województwa i ministerstwa kultury odbudowano wnętrza kaplicy. Rzeźby św. Anny i św. Joachima zostały zrekonstruowane.

Rzeźby trzeba było składać z wielu kawałków i odtwarzać fragmenty, często bez oparcia w dokumentacji – mówi ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz grekokatolickiej parafii przy Nankiera.

Jak wrocławska rzeźba znalazła się w Lublinie?

W 1956 r. na prośbę ks. rektora Józefa Iwanickiego z KUL-u, archidiecezja wrocławska przekazała lubuskiemu muzeum 26 dzieł sztuki sakralnej. Wśród zabytków znalazła się m.in. głowa św. Anny, którą uznano za rzeźbę pochodzącą z przedwojennej kolekcji muzealnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Zobacz również:  Heroiczna interwencja wrocławskich policjantów. Narażając życie uratowali dwie starsze osoby

To trochę wina muzealników lubelskich, którzy dopiero po wielu latach uświadomili sobie, że ta kamienna głowa św. Anny nie może być tą, która pochodzi z przedwojennych zbiorów lubelskich. Po prosu pomylili się. Dzisiaj mają już tego pełną świadomość. Sami zresztą się do tego przyznali – mówi Piotr Oszczanowski.  

Zebrany materiał ikonograficzny, analiza stylistyczna oraz dokumentacja konserwatorska potwierdzają, że rzeźba znajdująca się w Lublinie stanowi fragment figury wykonanej przez Johanna Georga Urbansky’ego w XVIII w.

Wystawa dzieł Urbansky’ego w Muzeum Narodowym

Z okazji 75. jubileuszu Muzeum Narodowego w czerwcu 2023 roku zostanie zorganizowana wystawa „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” Piotr Oszczanowski zapewnia, że Muzeum rozpocznie działania mające na celu sprowadzenie rzeźby do Wrocławia na czas wystawy.

– Podejmiemy starania, aby 13 czerwca 2023 r. na naszej wystawie „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zaprezentować ten nowo „odkryty” fragment figury św. Anny (#powroty). Niezwykłe dzieło o jakże burzliwej historii. Arcydzieło wrocławskiej sztuki barokowej. – informuje dyrektor Muzeum Narodowego.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI