Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu poinformował o niezwykłym odkryciu, jakiego dokonał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To tam znalazł głowę figury św. Anny z barokowej kaplicy Hochberga we Wrocławiu. Fragment rzeźby w wyniku pomyłki trafił po wojnie do innego województwa.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu odnalazł na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie fragment barokowej rzeźby pochodzącej z Wrocławia. Chodzi o głowę św. Anny wykonanej przez Johanna Georga Urbansky’ego w XVIII w.
– Dzisiaj możemy to ogłosić – wrocławska głowa figury św. Anny z kaplicy Hochberga oto odnalazła się w zbiorach artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. – informuje Piotr Oszczanowski. – Aż do tej pory – nie została poprawnie zidentyfikowana, a jest to po części wina historyków sztuki, którzy pomylili ją z inną rzeźbą prezentującą tę świętą. – dodaje.
Barokowa kaplica ucierpiała podczas wojny
Kaplica Hochberga znajdująca się przy pl. Nankiera 15 we Wrocławiu powstała w latach 1723-1728. To wtedy stanęły w niej barokowe rzeźby – św. Joachima i św. Anny wykonane przez rzeźbiarza Johanna Georga Urbansky’ego. Niestety podczas bombardowania miasta 1 kwietnia 1945 r. kaplica została doszczętnie zniszczona. W latach 2000-2013 dzięki funduszom unijnym, a także dotacjom miasta, marszałka województwa i ministerstwa kultury odbudowano wnętrza kaplicy. Rzeźby św. Anny i św. Joachima zostały zrekonstruowane.
– Rzeźby trzeba było składać z wielu kawałków i odtwarzać fragmenty, często bez oparcia w dokumentacji – mówi ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz grekokatolickiej parafii przy Nankiera.
Jak wrocławska rzeźba znalazła się w Lublinie?
W 1956 r. na prośbę ks. rektora Józefa Iwanickiego z KUL-u, archidiecezja wrocławska przekazała lubuskiemu muzeum 26 dzieł sztuki sakralnej. Wśród zabytków znalazła się m.in. głowa św. Anny, którą uznano za rzeźbę pochodzącą z przedwojennej kolekcji muzealnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– To trochę wina muzealników lubelskich, którzy dopiero po wielu latach uświadomili sobie, że ta kamienna głowa św. Anny nie może być tą, która pochodzi z przedwojennych zbiorów lubelskich. Po prosu pomylili się. Dzisiaj mają już tego pełną świadomość. Sami zresztą się do tego przyznali – mówi Piotr Oszczanowski.
Zebrany materiał ikonograficzny, analiza stylistyczna oraz dokumentacja konserwatorska potwierdzają, że rzeźba znajdująca się w Lublinie stanowi fragment figury wykonanej przez Johanna Georga Urbansky’ego w XVIII w.
Wystawa dzieł Urbansky’ego w Muzeum Narodowym
Z okazji 75. jubileuszu Muzeum Narodowego w czerwcu 2023 roku zostanie zorganizowana wystawa „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” Piotr Oszczanowski zapewnia, że Muzeum rozpocznie działania mające na celu sprowadzenie rzeźby do Wrocławia na czas wystawy.
– Podejmiemy starania, aby 13 czerwca 2023 r. na naszej wystawie „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zaprezentować ten nowo „odkryty” fragment figury św. Anny (#powroty). Niezwykłe dzieło o jakże burzliwej historii. Arcydzieło wrocławskiej sztuki barokowej. – informuje dyrektor Muzeum Narodowego.