Ładowanie

Ogród Botaniczny apeluje: Pomóż nam odbudować palmiarnię!

25 maja, 2024

Fot. mat. Ogrodu Botanicznego

Ogród Botaniczny chce odbudować historyczną Palmiarnię. Ty też możesz pomóc w przywróceniu dawnej świetności obiektu, który przez lata wzbogacał turystyczną mapę Wrocławia.

Fot. fotopolska eu

Nowa Palmiarnia będzie składać się z trzech głównych części. Pierwsza z nich będzie prezentować egzotyczne rośliny tropikalne. Druga część będzie wyposażona w zrekonstruowany historyczny basen wodny z wiktorią amazońską oraz roślinami mięsożernymi, a trzecia część to przestrzeń z roślinami ananasowatymi z Ameryki Południowej, będąca największą kolekcją tego typu w Polsce. Palmiarnia będzie wyposażona w nowoczesne oświetlenie, tarasy wodne, wodospady oraz piękny hol. Cały obiekt ma być energooszczędny.

Chcemy, żeby to był nowoczesny obiekt, ale wzorowany na tym historycznym. Wkrótce ogłosimy przetarg na projekt i przebudowę, dlatego nie mogę jeszcze powiedzieć, jaki będzie koszt inwestycji. Mamy plan zagospodarowania tego terenu, który powstał pod nadzorem m.in. konserwatora zabytków — mówi prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego UWr.

Ogród Botaniczny apeluje do mieszkańców Wrocławia i wszystkich miłośników przyrody o wsparcie finansowe tego ambitnego projektu. Bilet, który można nabyć w cenach 100, 200 i 500 zł, daje prawo do dwóch wejść: jedno w dowolnym terminie w sezonie zakupu biletu, a drugie na uroczyste otwarcie Palmiarni po jej odbudowie, z możliwością wpisu do Księgi Pamiątkowej.

Historia Palmiarni

Palmiarnia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym została wybudowana w 1823 roku i pierwotnie służyła do zimowego przechowywania roślin z różnych zakątków świata, w tym z Afryki Południowej, obu Ameryk, Australii i południowej Europy. W miarę rozwoju Ogrodu budynek stał się niewystarczający. W 1878 roku, dzięki decyzji ówczesnego dyrektora, profesora Heinricha Göpperta, powstał nowy, bardziej przestronny obiekt.

Niestety, Palmiarnia nie przetrwała II wojny światowej. Została odbudowana w 1957 roku dzięki staraniom profesora Kulczyńskiego, zachowując historyczny kształt i prezentując kolekcję roślin tropikalnych. Funkcjonowała do 2006 roku, kiedy to ze względu na zły stan techniczny, została zamknięta i w 2013 roku rozebrana.

Tagi