12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Oleśnica: Narodowe czytanie w Bibliotece Publicznej im. M. Reja

WARTO PRZECZYTAĆ

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza do udziału w akcji Narodowego Czytania. Po 2 latach wracają spotkania w formule „na żywo” w Sali konferencyjnej oleśnickiej biblioteki!

W sobotę 3 września od godz. 10.00 będzie można odczytać wiersze Adama Mickiewicza z cyklu Ballady i romanse! Udział w Narodowym Czytaniu zapowiedzieli Czytelnicy oleśnickiej biblioteki, seniorzy i młodzież, a także pani Edyta Małys-Niczypor zastępca Burmistrza Oleśnicy.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj. Pisany w latach 1819-1821 cykl wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Osoby chętne do wspólnego czytania prosimy o zgłoszenie swojego udziału w tym wydarzeniu w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” lub telefonicznie pod nr tel. 533 351 405.

Zgłoszenia można dokonać również w dniu Narodowego Czytania. Dodatkowo uczestnicy spotkania będą mogli przybić okolicznościową pieczęć na swoich egzemplarzach książek. Pieczęć ta nadesłana została z kancelarii Prezydenta RP specjalnie na tegoroczna edycję Narodowego Czytania.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI