-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Osierocona małpka wychowywana przez ludzi w ZOO Wrocław. Poznajcie Sunny

WARTO PRZECZYTAĆ

Malutka Sunny to samica makaka magota. Gdy miała 3 tygodnie, jej mama zmarła, a żadna inna samica ze stada nie podjęła się jej wychowania. Ogród zoologiczny zdecydował, że małpka zostanie odchowana przez ludzi. Dowiedz się więcej o Sunny oraz jej gatunku, ciężko doświadczonym przez nielegalny handel.

zoo wrocław, makak magot, małpa
Sunny, młoda mieszkanka ZOO Wrocław, ze swoim opiekunem Bartkiem. Fot. Alicja Jurasz

Sunny ma 2 miesiące i doglądana jest przez swojego opiekuna, do którego bardzo się przywiązała. W przyszłości wróci jednak do swojego stada.

Żadna z samic nie zastąpiła matki Sunny

Niestety, żadna z samic makaka magota nie podjęła się wychowania małej Sunny. Zadanie to przypadło człowiekowi.

Nie była odepchnięta, nie było wobec niej agresji. Żadna samica nie podjęła się opieki dlatego zapadła decyzja o ręcznym odchowaniu Sunny. – tłumaczą opiekunowie

Będzie stopniowo wprowadzana do grupy. Opiekunowie zapowiadają próby łączenia ją z młodszą grupą magotów mieszkających w ZOO lub z pojedynczymi samicami, żeby stopniowo ją przystosowywać. Już teraz oswaja się z zapachami innych małp, będzie również zapoznawana z docelowym miejscem zamieszkania.

Sunny nie odstaje od innych młodych małp

Dorosłe magoty potrafią ważyć do 16 kg. Osiągniecie tej wagi to trochę czasu, bo żyją powyżej 20 lat. Sunny rozwija się w standardowym tempie.

Taka mała małpka jest jak malutkie dziecko. Sunny trafiła pod naszą opiekę, gdy miała 3 tygodnie, wymagała karmienia co dwie godziny. Była bardzo smutna po śmierci mamy i przerażona całą sytuacją. – opowiada Karolina Nowacka z ZOO Wrocław.

Sunny, gdy trafiła pod opiekę pracowników, ważyła ok. 600 g, teraz waży prawie 1 kg. Małpka stopniowo rośnie i przybiera na wadze. Nie różni się wielkością i etapem rozwoju od innych małych makaków.

Małpce nie smakują banany

Co ciekawe, Sunny nie jest fanką bananów. Gustuje za to w innych przysmakach.

Zobacz również:  Lubin: Zagłębie współpracuje z Górnikiem

Sunny nie lubi bananów. Woli jabłka, przepada również za batatami. Oferowaliśmy jej różne rzeczy, żeby nauczyła się smaków i faktur. Bananem jednak wzgardziła, obalając stereotyp. – mówi Bartosz Siemież, który opiekuje się Sunny na co dzień

Wrocławskie magoty

Magoty mieszkające we wrocławskim ZOO są zwierzętami oddanymi przez ludzi. Trafiły tutaj z ośrodka, zajmującego się zbieraniem niechcianych małp.

Mama Sunny trafiła do nas z ośrodka, który konfiskuje zwierzęta od osób prywatnych. Była jednym z przykładów małp – zwierzątek domowych. Jest to bardzo popularne i bardzo dla nich krzywdzące. Małpki są kradzione ze środowiska naturalnego w celu przemytu zwierząt egzotycznych ze względu na zachcianki ludzi. – tłumaczy Karolina Nowacka

Makaki często trzymane są jako zwierzątka domowe, co nie jest dla nich dobre. Ludzie kupują je ze względu na wygląd, później nie potrafią się nimi zająć i w efekcie są porzucane.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI