Współczesnym dążeniem tego świata jest ocalenie naszej planety. Jeśli nie zmienimy swoich codziennych nawyków na bardziej ekologiczne, to najbliższe dwie dekady będą ostatnimi w tak komfortowych warunkach na Ziemi. Wrocław jako pierwszy postawił na kompleksową edukację ekologiczną, która stała się priorytetem w szkołach podstawowych w stolicy Dolnego Śląska.
Czy chcemy w przyszłości tłumaczyć dzieciom, dlaczego nic nie zrobiliśmy, by zatrzymać kryzys ekologiczny? To pytanie zadali sobie eksperci z wrocławskich wodociągów, przygotowując pionierski projekt dla uczniów klas drugich szkół podstawowych. Ich autorski program Akademia H2O, to nauka szacunku do środowiska od najmłodszych lat.
We Wrocławiu wszystkie dzieci z klas drugich otrzymują materiały do nauki – karty pracy, a ich nauczyciele scenariusze zajęć. Naukę wzbogacają plansze edukacyjne, komiksy, filmy i animacje. Materiały oparte są o podstawę programową nauk przyrodniczych dla klas 1-3 i skonsultowane z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W Akademii H2O „studenci” dowiadują się m.in. skąd pochodzi woda na Ziemi, czym jest susza, w jaki sposób retencjonować wodę czy, dlaczego warto pić kranówkę. Ślad wodny nie będzie już tajemniczym pojęciem, a dzieci same stworzą drogę, jaką przebył wybrany przez nich produkt.
Umiejętność odpowiadania na wyzwania współczesnego świata, czyli adaptacja do zmieniających się realiów klimatycznych to 13. cel zrównoważonego rozwoju, przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r. Temat zmiany klimatu poruszany jest w polskich szkołach niezwykle rzadko. Dlatego tym bardziej przełomowy jest krok, który zrobiło MPWiK Wrocław we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego.
Każdego roku samorządy nakładają nowe priorytety na edukację w swoich miastach. Obecnie jednym z najważniejszych tematów we wrocławskich szkołach jest ekologia. Program Akademia H2O ma za zadanie oswoić dzieci z otaczającą przyrodą, ale co najważniejsze wpisuje się w aktualnie wyznaczone przez państwową politykę oświatową kierunki.
Autorzy wrocławskiego projektu wiedzą, że niezbędne jest systemowe wspieranie i docieranie z wiedzą o zmianie klimatu do ogółu społeczeństwa.
– Każdego dnia odczuwamy zmiany klimatyczne. Jeśli teraz ich nie zahamujemy, to zaprzepaścimy przyszłość naszych dzieci i wnuków. Wiemy, że praca nad zmianą postaw jest trudna i długotrwała, ale dzięki MPWiK to Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce z tak kompleksowym programem edukacji o wodzie we wszystkich drugich klasach. Wierzymy, że Akademia H2O sprawi, że wrocławskie dzieci staną się ambasadorami szacunku do środowiska w świecie. – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK odpowiedzialny za obszar edukacyjny w firmie.
Moment, w którym obecnie znajduje się świat, nie jest najłatwiejszy, a zmiany klimatyczne dodatkowo utrudniają sytuację. To bardzo głośny i ważny temat, obok którego Wrocław nie przeszedł obojętnie. Jak podkreślają eksperci MPWiK – druga klasa to czas, w którym dzieci oswoiły się już z nową przestrzenią, jaką jest dla nich szkoła. To bezpieczny etap, po pierwszym roku aklimatyzacji, by przekazać uczniom, że zasoby planety nie są niewyczerpywalne.
Dotarcie z misją edukacyjną do każdego, niezależnie od wieku to już konieczność. Najważniejsze są świadomość i wiedza, które mogą zaowocować lepszym jutrem. Edukacja ekologiczna to nie tylko nowy trend i moda, to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata.
Projekt Akademia H2O jest realizowany już nie tylko w szkołach podstawowych we Wrocławiu. Ogromny sukces, popularność Akademii i zawarta w niej wizja zmiany postaw dla piękniejszej i zdrowszej planety przełożyły się na ogromne zainteresowanie tym programem także ze strony innych samorządów. MPWiK dzieli się swoim know-how i udziela licencji na realizację projektu chętnym gminom na terenie całego kraju, jednocześnie dopasowując materiały edukacyjne do potrzeb partnerów.
Chcesz zapytać o wrocławski projekt edukacyjny Akademia H2O? Napisz – akademia@mpwik.wroc.pl