Ładowanie

Oto Ośmiu Wspaniałych z Wrocławia. Poznajcie bohaterów bez peleryny

16 maja, 2024

Fot. Grzegorz Rajter

To już 30., jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu nastolatków “Ośmiu Wspaniałych”. Podczas zwieńczającej wydarzenie gali, wyłonionych zostało osiem osób wśród młodych wolontariuszy. Angażują się oni w liczne inicjatywy społeczne i działają na rzecz swojego środowiska szkolnego i lokalnego. 

Do tegorocznej wrocławskiej edycji konkursu “Ośmiu Wspaniałych” zgłoszono 832 osoby z 23 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jury, przy wyborze kierowało się zaangażowaniem i kreatywnością młodych wolontariuszy oraz ich zdolnością zachęcania innych do niesienia bezinteresownej pomocy. Wśród Ośmiu Wspaniałych znalazła się także jedna osoba, którą wskazano na reprezentantkę Wrocławia podczas ogólnopolskich eliminacji konkursu. Brawa zatem dla Marii Sztyglic z Liceum Ogólnokształcącego nr III.

Dzięki temu, że jestem wolontariuszką, coraz częściej doceniam to, co mam – wspaniałych rodziców, zdrowie czy środki do życia. Każde wydarzenie społeczne uczy mnie czegoś ważnego. Staję się inna, bardziej dojrzała i wrażliwa na ludzkie cierpienie – mówiła podczas gali Maria Sztyglic. 

Fot. Grzegorz Rajter

Ośmiu Wspaniałych – oto oni

Oprócz Marii w gronie Ośmiu Wspaniałych znaleźli się: Hanna Chładzińska z LO nr XII, Paweł Grucela z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, Matylda Jagodzińska z LO nr VIII, Mariia Kryshtanovska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, Olga Laskowska z LO nr XVII, Artur Łazarski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Jędrzej Mastyna z LO nr II.

– Piękne jest to, że wolontariatem zajmują się ludzie, którzy nie liczą na zapłatę, bo wiedzą, że to nie jest najważniejsze. Najcenniejszy jest uśmiech i wdzięczność osób, którym udało się pomóc. Wolontariat to moje drugie życie, w którym mogę być sobą – wyznał laureat Artur Łazarski.

– Wierzymy, że każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat – dodali „Arkowicze” z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej „Arka”.

Laureaci, a także osoby i grupy wyróżnione otrzymały z rąk Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i Przewodniczącej Rady Miejskiej Wrocławia Agnieszki Rybczak gratulacje, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Organizatorem wrocławskiej edycji konkursu jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Zobacz również: Prof. dr hab. Czesław Zając Rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Tagi