7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

ParkSpaceEco – aplikacja mobilna pomoże znaleźć miejsce parkingowe w centrum Wrocławia

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzięki nowemu projektowi pilotażowemu łatwiej będzie znaleźć miejsce parkingowe na terenie Wrocławia. Kierowcy za pośrednictwem aplikacji ParkSpaceEco otrzymają przydatne informacje np. o lokalizacji parkomatów, czy rodzaju strefy płatnego parkowania.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Przydatne informacje dla kierowców w jednym miejscu

W ramach nawiązanej współpracy z firmą LOSA (losa.tech), wdrożony został system wraz z aplikacją mobilną ParkSpaceEco, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca parkingowego w strefie płatnego parkowania. W aplikacji zawarte są informacje dotyczące dokładnej lokalizacji parkomatów, płatnych miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania, a także funkcjonalność umożliwiająca nawigację do wybranego miejsca, w którym kierowca zamierza zaparkować auto.

W ramach projektu pilotażowego udostępniona została również funkcjonalność, dzięki której kierowcy mogą uzyskać informację dotyczącą szansy na zaparkowanie w danym miejscu w strefie płatnego parkowania. Prawdopodobieństwo określane jest w trójstopniowej skali (niskie-średnie-wysokie), dzięki czemu użytkownicy świadomie będą kierować się tam, gdzie jest największa szansa na zaparkowanie auta. Aplikacja dostarcza też informacje o możliwościach zaparkowania w wybranej lokalizacji na zaplanowany moment dotarcia do miejsca docelowego, a nie w chwili jego wyszukiwania. Dzięki temu, że aplikacja pokazuje zajętość w momencie osiągnięcia miejsca docelowego, łatwo możemy zaplanować podróż jeszcze przed wyruszeniem w trasę, wybierając dogodne miejsce, godzinę wyjazdu, czy środek transportu. Jest to innowacja, która daje realne oszczędności dotyczące czasu, pieniędzy oraz przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin, a tym samym do ochrony środowiska naturalnego.

ParkSpaceEco ułatwi poruszanie się po Wrocławiu

Projekt pilotażowy potrwa przez rok, a jego wyniki zdecydują o ewentualnym stałym wdrożeniu projektu.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, udostępniliśmy kierowcom aplikację, która usprawni korzystanie z usługi płatnego parkowania w niemal 7 tysiącach miejsc. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu ograniczymy ruch aut w strefach, a to realnie wpłynie na  poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Mamy również nadzieję, że szybsze dotarcie do wolnego, płatnego miejsca parkingowego skutecznie ograniczy emisję spalin, co jednoznacznie poprawi jakość życia w danym obszarze. Z czasem funkcjonalność aplikacji wzrośnie, chcielibyśmy, aby w aplikacji widoczne były również wolne miejsca parkingowe w parkingach kubaturowych. Jest to kolejne usprawnienie po wdrożonym już projekcie dotyczącym czujników wykrywających i raportujących w czasie rzeczywistym zajętość miejsca postojowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością oraz autokarów turystycznych – powiedział Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zobacz również:  Zarobki u Vegi poniżej minimalnego wynagrodzenia. Jest skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

Aby skorzystać z usługi, należy pobrać bezpłatną aplikację o nazwie ParkSpace ECO, która dostępna jest na platformy Android i iOS. Pobierając aplikację, nie ma potrzeby rejestracji ani logowania.

System wyszukiwania miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością

We Wrocławiu od 2020 roku istnieje system detekcji miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością oraz autokarów turystycznych. Sieć smart parkingów obejmuje łącznie 220 miejsc postojowych. System składa się z detektorów, systemu przesyłu informacji, aplikacji oraz platformy służącej wymianie danych. Użytkownicy wrocławskiego systemu otrzymali do dyspozycji darmową aplikację ParkDots, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca postojowego.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI