Ładowanie

Prawdopodobnie już od 1 lipca zacznie obowiązywać nowy program — Pierwsze Mieszkanie. To kredyt 2% i specjalne konto oszczędnościowe z premią.

Pierwsze Mieszkanie. Specjalny kredyt 2%. Poznaj szczegóły!

8 czerwca, 2023

Prawdopodobnie już od 1 lipca zacznie obowiązywać nowy program — Pierwsze Mieszkanie. To kredyt 2% i specjalne konto oszczędnościowe z premią. Fot. Pixabay

Od 1 lipca ma zacząć obowiązywać nowy program — Pierwsze Mieszkanie. Skierowany będzie dla osób, które przymierzają się do zakupu swojego pierwszego mieszkania lub domu. To kredyt 2% i specjalne konto oszczędnościowe wraz z atrakcyjną premią.

W parlamencie trwają prace legislacyjne nad nowym programem, który ma zacząć obowiązywać od 1 lipca. Dowiedz się, na czym polegać ma Pierwsze Mieszkanie.

Co to jest program Pierwsze Mieszkanie?

Na Pierwsze Mieszkanie składają się Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe. Projekt ustawy w sprawie tego programu został przyjęty 14 marca br. Rozwiązanie to przewiduje kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość założenia konta oszczędnościowego na cele mieszkaniowe, z atrakcyjną premią.

Osoba gotowa kupić pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny będzie mogła skorzystać z kredytu 2%, czyli systemu dopłat do kredytu hipotecznego. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniej, pomniejszonej o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z takich dopłat będzie można korzystać przez pierwszych 10 lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Maksymalny kredyt, jaki będą mogły zaciągnąć osoby będące w programie Pierwsze Mieszkanie, to 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.

Do kogo skierowany jest program?

Z bezpiecznego kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego będzie mógł skorzystać każdy, kto:

  • nie ukończył 45 roku życia;
  • nie posiada i nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
  • W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2%, spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Natomiast z Konta Mieszkaniowego skorzystają także ci, którzy w jednym posiadanym, niewielkim mieszkaniu mieszkają z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci:

  • do 50 mkw. w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci,
  • do 75 mkw. – rodzin z trojgiem dzieci,
  • do 90 mkw. – rodzin z czworgiem dzieci,
  • bez limitu mkw. w przypadku rodzin z pięciorgiem i większą liczbą dzieci.

Konto Mieszkaniowe — na czym polega?

Konto Mieszkaniowe to propozycja skierowana do każdego, kto w perspektywie kilku lat planuje kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego. Założenie takiego konta to jednoczesna deklaracja wpłat od 500 do 2000 zł miesięcznie przez 3 do 10 lat.

Odkładanie funduszy polegać będzie na systematycznych wpłatach, minimalnie 11 wpłat rocznie w wysokości od 500 do 2000 zł, a za to otrzymywać się będzie naliczaną raz w roku premię od rządu. Jej wysokość będzie zależna od sumy środków zgromadzonych na koncie, wysokości inflacji oraz zmian rynkowych cen nieruchomości.

Tagi