7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Pierwszy noworodek na Dolnym Śląsku otrzymał najdroższy lek na SMA

WARTO PRZECZYTAĆ

W szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu podano noworodkowi Zolgensma – najdroższy lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Od niedawna jest on refundowany przez państwo.

Od 1 września 2022 r. lek Zolgensma jest refundowany przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Dzieci do szóstego roku życia, u których zdiagnozowano SMA w badaniach przesiewowych mogą uczestniczyć w terapii genowej w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Drogi preparat może zapobiec wystąpieniu objawów choroby u małych pacjentów, jeśli lek zostanie im podany w okresie przedobjawowym.

– W tej terapii czas jest kluczowy – mówi dr Barbara Czapska-Ujma, ordynatorka oddziału neurologii dziecięcej, konsultantka wojewódzka w dziedzinie neurologii dziecięcej. – Im szybciej dziecko go przyjmie, tym większa jest jego skuteczność. – dodaje.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Noworodek otrzymał we Wrocławiu lek Zolgensma

Lekarze ze szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu podali noworodkowi lek genowy Zolgensma. Dziecko ma ponad dwa tygodnie. Dzięki współpracy i zaangażowania wielu osób udało się szybko zakwalifikować małego pacjenta do nowej terapii lekowej.

– Test przesiewowy wykonany u dziecka potwierdził, że ma rdzeniowy zanik mięśni – mówi dr Barbara Czapska-Ujma. – Po przebadaniu noworodka wystąpiliśmy do komisji kwalifikacyjnej w Warszawie i uzyskaliśmy zgodę na podanie leku – informuje neurolog.

Po podaniu leku dziecko czuło się dobrze. Noworodek został przewieziony na oddział neonatologii szpitala im. Gromkowskiego, gdzie znajduje się pod obserwacją lekarzy. Teraz na malucha czeka dalsza terapia oraz badania kontrolne. Jak informuje Dr Czapska-Ujma, po przyjęciu leku genowego może być konieczne skomplikowane leczenie m.in. za pomocą sterydoterapii.

Zobacz też: Liczna reprezentacja Wrocławskich lekarzy na “Liście Stu” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI