W czasach, gdy beton dominuje w centrach dużych miast, tęsknimy za zielenią. Wrocław przełamuje stereotyp i szykuje się na inaugurację swojego pierwszego lasu Miyawaki. Co to takiego?
Idea lasów kieszonkowych, znanych także jako lasy Miyawaki, polega na gęstym nasadzeniu drzew i krzewów na niewielkiej powierzchni, tworząc w ten sposób kompletny ekosystem leśny. To rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Metoda Akiry Miyawakiego sprawia, że drzewa rosną szybciej, absorbując więcej dwutlenku węgla i produkując tlen. Dodatkowo poprawiają retencję wody i stają się naturalnymi siedliskami dla fauny.
W Polsce tego typu lasów jest niewiele, ale Wrocław postanowił być prekursorem. Pierwszy mikrolas, składający się z ponad 600 sadzonek, pojawi się na Podwalu, u zbiegu z ul. Kołłątaja, obok Szkoły Podstawowej nr 71.
Inicjatywa ta to rezultat wspólnych działań firmy Endress+Hauser i Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. To także część programu Zielony Mecenat, który skupia darczyńców wspierających inicjatywy prośrodowiskowe.