Prawie wszystkie pociągi przemieszczające się na trasie Wrocław Główny – Warszawa Centralna wydłużyły swój czas przejazdu o średnio 15-20 minut. Jest to związane z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy, który obowiązuje od 11 czerwca.
11 czerwca 2023 r. (niedziela) wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów, który wprowadził do ruchu pociągi sezonowe. To dobra wiadomość dla pasażerów, którzy planują wakacje w Polsce. Niestety, w związku z tym zmienił się czas przejazdu pociągów na popularnej relacji z Warszawy do Wrocławia. Aż 6 z 13 pociągów jedzie powyżej pięciu godzin. Przed 11 czerwca tyle trwała podróż jedynie na pokładzie 3 pociągów. Rekordzistą w zestawieniu jest wieczorny IC Asnyk, który pokonuje trasę z Warszawy do Wrocławia w 5 godzin i 20 minut.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Z czego wynika wydłużenie czasu przejazdu pociągów?
W porównaniu do innych środków transportu pociąg wypada najmniej korzystnie. Podróż samochodem z Wrocławia do Warszawy trwa średnio 3 godziny i 30 minut, jeśli wybierzemy drogę ekspresową. Natomiast autobusy Flixbusa w większości pokonują ten dystans w czasie poniżej 5 godzin.
Na czas przejazdu pociągów wpływa obsługa innych miejscowości na trasie (np. Łodzi), a także wykonywanie prac utrzymaniowo- remontowych, które od lat prowadzone są w Opolu.
– Wydłużenie czasu przejazdu na tej trasie wynika także ze skierowania wszystkich pociągów na trasę objazdową przez Krotoszyn i Milicz (do tej pory 4 na 6 par pociągów kursowała linią 355 przez Twardogórę) w związku z zamknięciem torowym na tejże linii. Powyższy objazd powoduje wydłużenie czasu jazdy o około 15-20 minut – wyjaśnia Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity. – Z kolei czas jazdy pociągu IC 16102/3 Dąbrowska wynoszący 5 godzin 20 minut wynika m.in. z wydłużonego przejazdu na odcinku Warszawa Zachodnia – Żyrardów z powodu robót, postoju w Łodzi Chojny, żeby przepuścić inny pociąg oraz z dodatkowego postoju w Grabownie Wielkim (zastępcza obsługa Twardogóry dla pociągów, które do tej pory kursowały tamtędy) – dodaje.