Ładowanie

Początek września, a z nim duże zmiany komunikacyjno-remontowe. Dowiedz się więcej!

admin 1 września, 2023

Fot. Bartosz Chochołowski/wroclaw.pl

Nadchodzi weekend wyczekiwanych zmian w komunikacji miejskiej. Tramwaje nareszcie będą kursować po TAT na Nowy Dwór. 3 września wprowadzona zostanie nowa siatka połączeń tramwajowych i autobusowych, a niektóre przystanki zmieniają swoje nazwy. Już w poniedziałek szkolny rozkład jazdy zastąpi dotychczasowy, wakacyjny. Kończą się kluczowe remonty, ustępując miejsca nowym. Poznaj szczegóły wchodzących w życie zmian.

Już w ten weekend kończą się prace na ulicy Legnickiej, remont krzyżownicy na środku skrzyżowania Powstańców/Świdnicka/Piłsudskiego, budowa na Lutosławskiego i Asfaltowej, a przede wszystkim warta niemal 400 mln zł budowa siedmiokilometrowej Trasy Autobusowo-Tramwajowej łączącej Nowy Dwór z centrum miasta.

To jednak nie koniec remontów we Wrocławiu. Nadal trwają prace na Pomorskiej. Torywolucja z kolei przenosi się na rozjazd Powstańców Śląskich/Piłsudskiego — będzie to miało wpływ na wprowadzoną w niedzielę nową siatkę połączeń we Wrocławiu.

Szkolny rozkład jazdy

W poniedziałek, 4 września, wchodzi w życie szkolny rozkład jazdy, zastępując rozkłady wakacyjne. Oznacza to zwiększenie częstotliwości taktu tramwajowego z 15 min na takt 12-minutowy, a także znaczne wzmocnienie kursów autobusowych w porannych i popołudniowych szczytach komunikacyjnych. Nowe rozkłady jazdy są już dostępne online, a na przystankach pojawią się w nocy z 2/3 września 2023.

Nowa siatka połączeń tramwajowych

W niedzielę, 3 września, wprowadzona zostaje nowa siatka połączeń tramwajowych i autobusowych w połączeniu z tymczasowymi zmianami remontowymi. Zmiany dotyczą 18 tras tramwajowych i 11 autobusowych.

TAT na Nowy Dwór

Od niedzieli, 3 września, do komunikacji autobusowej dołączy komunikacja tramwajowa na Trasie Autobusowo-Tramwajowej łączącej centrum miasta z Nowym Dworem. Po długo wyczekiwanej TAT pojadą tramwaje 13 i 23 oraz autobusy: 106, 107, 119, 122, 124, 126, 132, 134, 142, 148, 149, 152, 319, 909, 927, 206 i 249.

Torywolucja — remont torowiska na Legnickiej

W niedzielę zakończy się terminowo remont torowiska na Legnickiej. Na swoje trasy Legnicką wracają 3, 10, 12, 21 i 22. Przywrócone zostają też przystanki autobusowe na skrzyżowaniu Legnicka, Kwiska, Wejherowska. W związku z powrotem tramwajów zlikwidowany zostanie autobus za tramwaj 733.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Wolne miejsca do szkół ponadpodstawowych. Ruszył II etap rekrutacji

Remont krzyżownicy na środku skrzyżowania Piłsudskiego/Powstańców Śl./Świdnicka

W sobotę, 2 września, zakończy się remont krzyżownicy tramwajowej na środku skrzyżowania Piłsudskiego/Powstańców Śl./Świdnicka. Umożliwi przejazd tramwajowy w relacji pl. Legnionów – Dworzec PKP, oraz skręt z Piłsudskiego w Świdnicką. Ponieważ krzyżownicę przebudowano, rozszerzając ją o kilkanaście centymetrów (by tramwaje nie zahaczały o siebie lusterkami na skręcie) nie będzie przejazdu w relacji Powstańców śląskich-Świdnicka oraz Powstańców Śląskich-Piłsudskiego.

Dlatego jednocześnie 3 września rozpocznie się remont rozjazdu Piłsudskiego/Powstańców Śląskich. To sprawia, że od 3 września do 5 października zawieszone będzie kursowanie tramwajów 2 i 20. W zamian za nie między Krzykami a Capitolem kursować będzie autobus za tramwaj 702, zaś na trasie Leśnica – Arkady – Biskupin tramwaj 72 zastępujący tramwaje 20 i 2. Autobusy A i D będą dodatkowo zatrzymywać się na przystanku Wielka. Remont potrwa 5 tygodni

Budowa Lutosławskiego i przebudowa skrzyżowania Asfaltowej i Pawiej

W weekend kończy się także budowa Lutosławskiego i przebudowa skrzyżowania Asfaltowej i Pawiej. Dzięki temu już od 4 września między Wojszycami a Jagodnem zacznie kursować nowa linia autobusowa 310, od skrzyżowania Buforowa/Sarnia/Vivaldiego przez Asfaltową do ronda Bednarza na Wojszycach.

Budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na Jarnołtowie i Jerzmanowie

Na Jarnołtowie i Jerzmanowie trwa budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Od 3 września (niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 142. Autobusy linii 142 zostaną skrócone do przystanku “Kośnego” przy ulicy Jerzmanowskiej i dalej pojadą do pętli na Ratyniu. Kursy linii nocnej 249 nadal będą realizowane do Ratynia, kursy linii autobusowej 909 nadal będą zawieszone na całej długości trasy.

Na odcinku od skrzyżowania ulicy Jerzmanowskiej i Kośnego do ulicy Jarnołtowskiej kursuje bezpłatny bus uruchomiony przez wykonawcę robót. Drugi bezpłatny bus kursuje na odcinku od skrzyżowania ulicy Jarnołowskiej i Samotworskiej do podwrocławskiej miejscowości Samotwór. Obsługę komunikacyjną Samotworu, Skałki i Kębłowic od strony Wrocławia nadal będą zapewniały autobusy linii 947.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym? Jeszcze jest szansa

Nowe nazwy przystanków

W związku z otwarciem TAT i innymi zmianami komunikacyjnymi zmienione zostają nazwy przystanków:

  • zespół przystanków “Nowy Dwór”, które są zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej, Gubińskiej i Estońskiej na “Strzegomska (krzyżówka)”;
  • “Rogowska”, który jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej i Rogowskiej na “Rogowska (P+R)”;
  • “ROD Tysiąclecia”, który zlokalizowany jest przy ulicy Rogowskiej na “Rogowska (Ogrody działkowe)”;
  • “Nowy Dwór (stacja kolejowa)”, który jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulicy Żernickiej i Zemskiej na “Wrocław Nowy Dwór (P+R)”;
  • “Nowy Dwór (Rogowska)”, który jest zlokalizowany przy ulicy Rogowskiej na “Rogowska (Ośrodek sportu)”;
  • “Park Tysiąclecia”, który jest zlokalizowany przy ulicy Granicznej na “Płaska”;
  • “Zachodnia (stacja kolejowa)”, który jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulicy Legnickiej i Zachodniej na “Wrocław Mikołajów (Zachodnia)”;
  • “Hala Orbita”, który jest zlokalizowany przy ulicy Milenijnej przy wlocie na Most Milenijny na “Milenijna (Hala Orbita)”.
  • “Bzowa (Centrum Zajezdnia)”, który jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulicy Grabiszyńskiej i Bzowej na “Bzowa (Centrum Historii Zajezdnia)”.
Tagi