Ładowanie

Firma Intel zainwestuje rekordową sumę w zakład pod Wrocławiem, który będzie służył do testowania i montażu półprzewodników.

Pod Wrocławiem powstanie wielka fabryka. Intel zainwestuje 20 mld zł

16 czerwca, 2023

Firma Intel zainwestuje rekordową sumę w zakład pod Wrocławiem, który będzie służył do testowania i montażu półprzewodników. fot. Intel Corporation

Amerykańska firma Intel, światowy lider w produkcji mikroprocesorów, zdecydowała się zainwestować rekordową sumę w fabrykę pod Wrocławiem. Zakład będzie służył do testowania i montażu półprzewodników, kluczowych elementów budowy urządzeń elektronicznych.

Firma Intel od ponad 50 lat projektuje i produkuje najnowocześniejsze produkty półprzewodnikowe. Są one niezbędnym elementem w produkcji urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telewizory, telefony komórkowe czy samochody. Od 30 lat spółka działa w Gdańsku, gdzie rozwija się największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie.

Gigantyczna inwestycja zagraniczna w Polsce

W Miękini koło Wrocławia na terenie o powierzchni niemal 300 ha powstanie najnowocześniejszy Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Amerykański gigant Intel ogłosił, że w ciągu 10 lat zainwestuje w Polsce blisko 20 mld zł. Budowa nowoczesnej fabryki półprzewodników to największa w historii Polski inwestycja zagraniczna. To także 2 tys. nowych miejsc pracy.

Fabryka Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja. To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki – otwarcie nowego rozdziału w historii naszego przemysłu. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu dołożyła wszelkich starań, by nie wypuścić tej szansy z rąk – powiedział Krzysztof Michalski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Przedstawiciele Intela przekazali, że wybór miejsca nie był przypadkowy. Lokalizacja zakładu została wybrana ze względu na infrastrukturę, dostępność pracowników oraz środowisko biznesowe. Budowa fabryki rozpocznie się po uzyskaniu zgody Unii Europejskiej.

Zobacz też: Sky Tower zostanie przebudowany. Jak zmieni się wrocławski wieżowiec?

Tagi