Do 1945 roku przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu znajdował się pomnik cesarza Wilhelma I. Jaka historia wiąże się z posągiem upamiętniającym króla Prus? Sprawdźcie!

Pomnik cesarza Wilhelma I został odsłonięty w stolicy Dolnego Śląska w 1896 roku. Był to dar od kraju związkowego Dolny Śląsk dla miasta Wrocławia. Monument przedstawiał wysoką na 6 metrów figurę cesarza siedzącego na koniu. Została ona wykonana z brązu. Obok posągu władcy znajdowały się dwie marmurowe rzeźby symbolizujące Sztukę Wojny i Sztukę Narodu oraz płaskorzeźba na cokole przedstawiająca niemieckich książąt składających hołd Germanii. Z tyłu pomnika widoczne były natomiast dwa obeliski, które łączyła ozdobna balustrada.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Kto wykonał przedwojenną rzeźbę?
Pomnik cesarza Wilhelma I był dziełem niemieckiego rzeźbiarza Christiana Behrensa. Artysta przeprowadził się do Wrocławia w 1886 roku. Oprócz posągu władcy Prus jest też autorem sześciu rzeźb w południowej elewacji ratusza oraz neobarokowych figur Atlantów i całego portalu w budynku Sejmu Śląskiego na ul. Piłsudskiego, gdzie obecnie mieści się budynek Naczelnej Organizacji Technicznej.
Przeczytaj też: Bogata historia pomnika Aleksandra Fredry. Jak rzeźba trafiła do Wrocławia?
Likwidacja pomnika pruskiego władcy
Pomnik cesarza Wilhelma przetrwał II wojnę światową bez prawie żadnego uszczerbku. Jednak los dzieła mimo tego był już przesądzony. 21 października 1945 roku posąg cesarza obalono. Podczas tej uroczystości obecny był Bolesław Drobner, pierwszy powojenny prezydent Wrocławia. W późniejszym okresie rzeźba została przetopiona i usunięta. Po ponad 60 latach w tym samym miejscu stanął pomnik króla Bolesława Chrobrego. Posąg, który możemy oglądać do dziś został odsłonięty 15 września 2007 roku.
