9.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Ponad 10 lat w biznesie online Oli Gościniak – cenne rady [WYWIAD]

WARTO PRZECZYTAĆ

Ola Gościniak, autorka marki Jestem Interaktywna opowiedziała nam o prowadzeniu skutecznego i dochodowego biznesu online. Od czego zacząć tworzenie e-biznesu i jak potem rozwijać swoją markę? Czy sprzedając produkty w Internecie można osiągnąć duże zyski? „Mój biznes online rozwijał się świetnie, gdy pracowałam tylko 2h dziennie. Teraz pracuję nieco więcej, ale nie przekraczam 4-5 godzin dziennie, a mam efekty finansowe 500 000  zł rocznie.” – zdradza Ola Gościniak.

Ola Gościniak, autorka marki Jestem Interaktywna opowiedziała nam o prowadzeniu skutecznego i dochodowego biznesu online. Od czego zacząć tworzenie e-biznesu i jak potem rozwijać swoją markę?
Ola Gościniak, fot. Agnieszka Werecha-Osińska/olagosciniak.pl

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Ola Gościniak jest blogerką, autorką książek, mentorką, przedsiębiorczynią i wykładowczynią akademicką. Prowadzi bloga Jestem Interaktywna. Z biznesem online związana jest od 2012 roku.  Ukończyła informatykę na Politechnice Poznańskiej, grafikę projektową w Collegium Da Vinci oraz coaching biznesowy na WSKZ. Posiada certyfikaty z kursów dotyczących programowania, grafiki i biznesu, a także prowadzi warsztaty i szkolenia, podczas których dzieli się z uczestnikami swoją wiedzą na temat biznesu online. W swojej karierze Ola przeszkoliła już ponad 50 000 Polek. W latach 2018, 2019, 2020 znalazła się w TOP20 wpływowych blogerów.

Joanna Bim: Prowadzisz biznes online już od ponad 10 lat. Jak wspominasz swoje początki? Co było dla Ciebie najtrudniejsze na nowej ścieżce?

Ola Gościniak: Na początku najwięcej problemów sprawiały mi moje przekonania i to, że sama sabotowałam swoje działania. Gdy zaczynałam swój biznes online, tworzyłam strony WWW dla swoich klientów, a gdzieś w głowie pojawiała mi się myśl o stworzeniu bloga, jak… wyklikać stronę WWW. 

Miałam wiele obaw, czy w ten sposób nie pozbawię samej siebie pracy?  Bo przecież skoro pokażę, jak zrobić stronę WWW, to już nie będzie potrzeby korzystania z moich usług i tak naprawdę po prostu strzelę sobie w kolano? Naprawdę bardzo się tego bałam i jak się okazało – nie miałam czego!

Blog, którego założenie odwlekałam dwa lata  przynosił mi wielu nowych klientów na strony WWW. Później, gdy zaczęłam tworzyć własne produkty, okazało się, że to właśnie ta ścieżka opłaca mi się najbardziej. Produkty cyfrowe przynosiły mi najlepsze korzyści finansowe, zwłaszcza gdy przeanalizowałam, ile czasu na nie poświęcam w porównaniu do tworzenia od zera stron WWW dla klientów. 

Co ciekawe, wiele z tych rzeczy, których początkowo się bałam naprawdę polubiłam np. tworzenie video na żywo. Niegdyś przerażało mnie na tyle, że łamał mi się głos, a na szyi pojawiały się czerwone plamy – teraz nagrywam webinary z lekkością. I wiem, że sporo osób właśnie z powodu webinarów i wyzwań została i uczy się ze mną dalej. 

Dlatego w skrócie: najtrudniejsze było zacząć i przełamać swoje niektóre lęki. Jedno jest jednak pewne, zdecydowanie warto było to zrobić. 

Zobacz również:  Miejska AquaFarma już otwarta! Na czym polega ta nowoczesna forma rolnictwa?

Od czego najlepiej zacząć planowanie biznesu online?

Moim zdaniem od odpowiedzenia sobie na pytanie: “dlaczego”. Dlaczego akurat chcesz się tym zajmować? Dlaczego Twoi klienci mieliby kupić Twoje produkty i dlaczego właśnie od Ciebie, a nie od podobnego przedsiębiorcy na rynku? To pomoże nakreślić Ci wstępną wizję. A z tym o wiele łatwiej ruszyć ze swoim biznesem online. 

Zastanowiłabym się: kim są Twoi potencjalni klienci – jakie mają problemy i marzenia i jak możesz im pomóc w ich rozwiązaniu/spełnieniu? Jakie produkty lub usługi chcesz sprzedawać i czego potrzebujesz, by ruszyć? Ile to będzie kosztowało? Jakie zrobisz kolejne kroki i co jest niezbędne na start? 

W planowaniu biznesu online zrób plan, który na ten moment będzie możliwy w realizacji. Krok po kroku. Zastanów się czego potrzebujesz, by wystartować, a potem spokojnie rozwijaj swój biznes online dalej. 

Jakie rady miałabyś dla osób, której chciałby zaistnieć w social mediach? Jak dobrze wypromować swoją markę i jak tworzyć treści, które zainteresują odbiorców?

Dzielić się wiedzą, ale także motywować do działania. U mnie doskonale w tej roli sprawdzają się wyzwania. To kilka dni, kiedy możesz zmobilizować uczestników do zrealizowania konkretnych rzeczy. Wyzwania to sposób, by dotrzeć do większej ilości odbiorców i zatrzymać ich przy sobie. Świetnie promują markę i pokazują Twoją eksperckość i sposób dzielenia się wiedzą. Dzięki temu dajesz się poznać, polubić, a to wszystko wpływa na rozwój społeczności i zwiększenie zasięgów w social media. 

Do tego warto na początku skupić się na jednym miejscu w social media, gdzie faktycznie będziesz często zamieszczać treści, odpowiadać na komentarze i działać. Wybierz je bazując na tym, gdzie są Twoi odbiorcy, a także na tym, jakie treści lubisz publikować i w czym czujesz się po prostu dobrze. 

Ola Gościniak, autorka marki Jestem Interaktywna opowiedziała nam o prowadzeniu skutecznego i dochodowego biznesu online. Od czego zacząć tworzenie e-biznesu i jak potem rozwijać swoją markę?
Ola Gościniak, fot. Agnieszka Werecha-Osińska/olagosciniak.pl

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które rozpoczynają nowy biznes? Jak można się ich wystrzec?

Pierwszy, o którym wspominałam na początku, bo dopadł także i mnie – odwlekanie wszystkiego w nieskończoność i sabotowanie samej siebie. To błąd, przez który wiele osób w ogóle nie próbuje działać, bo zakłada, że się nie uda, bądź odpuszcza od razu po pierwszych trudnościach. 

Do tego dodałabym także: 

  • Łapanie zbyt wielu srok za ogon – często chcemy wszystkiego już i teraz, a… efekty są mizerne. Dlatego tak ważne jest określenie na początku swojej biznesowej wizji i tego, jak chcemy by nasza działalność wyglądała w przyszłości. Z czego ta “przyszłość” jest znacznie odleglejsza niż “za tydzień”.
  • Brak planu – warto mieć plany długoterminowe, jak i krótkoterminowe dla swojej działalności. Te długoterminowe mogą np. obejmować cały rok. Dzięki temu nie traci się czasu na zastanawianie się, co robić dalej, bo takie plany trzymają konkretne zadania w ryzach. A gdy wiesz dokąd zmierzasz i idziesz w określonym kierunku, to efekty takiej pracy pojawiają się szybciej, niż jak działasz tylko i wyłącznie spontanicznie. 
  • Brak testowania – to duży błąd! Testowanie w biznesie online jest niezwykle ważne, bo sprawdza, czy np. nowy pomysł ma rację bytu i pojawia się nim zainteresowanie, czy też nie i warto zabrać się za to od innej strony. Zresztą, wyobraź sobie, że tworzysz kurs online. Od wielu miesięcy. Jest już idealnie dopieszczony, gdy go wypuszczasz do sprzedaży i… nie dzieje się nic. Dlaczego? Bo tak naprawdę zabrakło sprawdzenia, czy w ogóle byłby przydatny dla Twoich odbiorców, czy tylko Tobie się tak wydawało. 
Zobacz również:  Volejki z ostatnim wyjazdem w rundzie zasadniczej

Czy jest coś, co sama chciałaś wiedzieć, kiedy zaczynałaś prowadzić swój biznes i teraz zwracasz na to uwagę innych osób?

Myślę, że na to, by od samego początku stworzyć swoją grupę wsparcia. Czyli osoby, które będą miały podobne cele biznesowe do Twoich. To ważne, by mieć osoby, które zrozumieją Cię i będą wiedziały, o czym mówisz, gdy zaczniesz wchodzić w głębiej w rozmowę o swojej działalności. Ja dzięki mastermindom ruszyłam ze swoją działalnością, jak i później wprowadzałam zmiany, które okazały się strzałem w dziesiątkę.

Dlatego tak ważna jest dla mnie teraz moja Interaktywna Akademia WordPressa, która  ruszyła 20 lutego, bo to nie tylko niezbędna wiedza jak stworzyć stronę WWW, czy wyklikać sklep online, ale także wzajemne wsparcie kursantek, które jest nieocenione na start, gdy pojawia się wiele wątpliwości i lęków. 

Jakie są według Ciebie największe zalety, a jakie największe wady biznesu online?

Myślę, że największą zaletą jest fakt, że możesz dostosować biznes do siebie. Swojego stylu życia, potrzeb i tego, na co masz ochotę? Zaczynasz i kończysz pracę, kiedy chcesz. Pracujesz nad projektami, które dają Ci ogromną radość. Dla mnie biznes online to wolność, a do tego sposób, by spełniać swoją misję, a jednocześnie mieć tyle czasu dla najbliższych, ile potrzebuję. 

A wada? To fakt, że we własnym biznesie mimo wszystko bardzo łatwo jest przesadzić z pracą i nie mieć chwili dla siebie. Dlatego ja od początku ustalałam sobie czas na pracę i czas dla rodziny i staram się go trzymać, chociaż wiem, że na początku bardzo łatwo jest wpaść w wir pracy. 

Jeśli już posiadamy swój biznes online, to jak potem go rozwijać? O czym należy pamiętać?

O  systematyczności, planie, promocji i swojej społeczności. To najważniejsze rzeczy, by ciągle nie tylko zdobywać nowych klientów, ale także odpowiednio zaopiekować się tymi aktualnymi. 

Zobacz również:  Łukasz Bejger z powołaniem do kadry

Warto też regularnie robić podsumowania – jakie działania bądź produkty przynoszą nam najwięcej zysków, w którą stronę można iść, a z czego zrezygnować, bo mimo zaangażowania to się nie opłaca. 

Na rozwój biznesu online wpływa wiele czynników, dlatego mam w swojej ofercie także Książkoplaner “Rok w biznesie online”, w którym pokazuję czym po kolei warto się zająć przy rozwoju swojej działalności. A tematów jest naprawdę sporo: blog, SEO, newsletter, grafiki, social media, video online, optymalizacja, automatyzacja, sklep, produkty, promocja i wyzwania. 

Ile kosztuje założenie i prowadzenie własnego e-biznesu i ile czasu trzeba poświęcić, żeby biznes dobrze prosperował?

Założenie własnej strony WWW ze sklepem online to wydatek, który można zmieścić w kilkudziesięciu złotych.  Jeśli chcemy sprzedawać produkty online, takie jak np. e-booki to wcale nie jest potrzebny duży nakład finansowy. Ja pierwszego e-booka o SEO zrobiłam sama w Wordzie i zapłaciłam jedynie za korektę. Czyli wcale nie jest przesadą powiedzenie, że biznes online możesz założyć już teraz i powoli go rozwijać. 

Jeśli chodzi o czas – gdy jesteś na etapie robienia wszystkiego samodzielnie, to wtedy na rozwój biznesu online musisz poświęcać nieco więcej czasu. Nie bez powodu radzę, by jak najszybciej zacząć delegować niektóre zadania – zwłaszcza te, które nie sprawiają Ci przyjemności i zabierają dużo czasu. Wtedy zyskasz go więcej na to, co jest niezbędne do rozwoju swojej firmy. 

Mój biznes online rozwijał się świetnie, gdy pracowałam tylko 2h dziennie. Teraz pracuję nieco więcej, ale nie przekraczam 4-5 godzin dziennie, a mam efekty finansowe 500 000  zł rocznie. 

Ola Gościniak, fot. Agnieszka Werecha-Osińska/olagosciniak.pl

Wydałaś książkę “Bądź online”. Jakie treści znajdą w niej czytelnicy i dla kogo jest ona przeznaczona?

To książka dla każdego, kto chce zaistnieć w sieci i stworzyć stronę WWW, a potem rozwijać swój biznes online. Pokazuję w niej, na co zwrócić uwagę, by Twoja gotowa strona miała wszystko, co niezbędne, do zdobywania nowych klientów i bycia najlepszą wizytówką Twojego biznesu. Znajdziesz w niej między innymi: moduł z planowaniem strony WWW, konkretnym opisem działania, a także moduł start poświęcony temu, jak dodać gotowej stronie skrzydeł – w tym zadbać o SEO, czy statystyki Google Analytics.

Co więcej – Bądź online takie kompendium wiedzy na start, do którego będziesz także wielokrotnie sięgać w przyszłości (, nawet gdy Twoja strona WWW będzie już dawno skończona). 

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI