-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Ponad 2 tys. więcej miejsc w przedszkolach. Sprawdź listę placówek

WARTO PRZECZYTAĆ

W ciągu najbliższych lat planowana jest rozbudowa oraz uruchomienie nowych przedszkoli we Wrocławiu. Dzięki inwestycjom podjętym przez miasto zostanie udostępnionych ponad 2 tyś wolnych miejsc w placówkach.

Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej, fot. UM Wrocławia

Nowe przedszkola we Wrocławiu

Wrocław systematycznie zwiększa liczbę miejsc w placówkach przedszkolnych. W 2023 r. oddany do użytku ma zostać m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej – z przedszkolem dla 200 dzieci. Będzie to nowoczesny obiekt z 8 oddziałami, który będzie kosztować ok. 48 mln złotych. W tym samym roku udostępnione zostanie też przedszkole przy ul. Hallera. Będzie wyposażone w 8 sal dydaktycznych oraz m.in.. salę do zajęć terapeutycznych. Cały koszt wynosi ok. 15 mln złotych. Planowana jest również budowana placówki przy ul. Cynamonowej, której łączny koszt ma wynosić 87 mln złotych. W 2025 roku zostanie uruchomione też przedszkole przy ul. Zwycięskiej dla 200 dzieci. Obiekt powstanie na ponad 3 hektarowej działce, którą miasto kupiło za ponad 6 milionów złotych (razem z działką na Kępie Mieszczańskiej) od Agencji Mienia Wojskowego. Będzie tam 8 sal przedszkolnych z węzłami sanitarnym, salą rekreacyjną i placami zabaw.

Ważna inwestycja miasta

Zwiększenie liczby miejsc dla dzieci we wrocławskich przedszkolach jest zadaniem priorytetowym dla miasta. W latach 2018-2021 we Wrocławiu powstało ponad 5 200 nowych miejsc w 42 lokalizacjach. W bieżącym roku powstało lub rozbudowanych zostało ich 5 (na 280 miejsc).

Chociaż problemem jest rosnąca inflacja oraz podwyżka cen paliw i prądu to miasto nie planuje przerwać podjętych działań. Do 2024 r., w mieście, powstać ma 10 nowoczesnych gminnych i publicznych przedszkoli. Po 2025 r. jeszcze dwie takie placówki.

Staramy się, w ramach naszych możliwości finansowych, budować i rozbudowywać placówki oświatowe w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne. Szczególnie na dynamicznie rozwijających się osiedlach, które zamieszkuje wiele młodych rodzin. Chcemy bowiem zapewnić dzieciom miejsca w nowoczesnych przedszkolach blisko domu, co jak wiemy ma ogromny wpływ na jakość i komfort życia w mieście – poinformował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Zobacz również:  Przedszkole przy ul. Sławka zachwyci. Przejdzie kapitalny remont

Współpraca z inwestorem zewnętrznym

W tym roku mają powstać dwa publiczne przedszkola przy ul. Rubczaka (58 miejsc) i ul. Kluczborskiej (50 miejsc). A do końca 2024 r. cztery dodatkowe takie placówki budowane przez inwestora zewnętrznego, do których uczęszczać będzie łącznie 750 dzieci.

Trzeba jednak pamiętać, że pandemia, jak i szalejąca inflacja mogą mieć wpływ na terminy uruchomienia placówek prowadzonych przez podmioty prywatne. Jednak na tę chwilę terminy te są aktualne, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna – skomentował Marcin Miedziński.

Placówki te mają status placówek publicznych, co oznacza, że wrocławianie mogą z nich korzystać na takich samych warunkach, jak z przedszkoli gminnych. Prowadzi je jednak operator zewnętrzny przy ścisłej współpracy z miastem.

Wrocławskie przedszkola powstałe lub rozbudowane w 2022 r.:

·        Publiczne Przedszkole “Pirackie Skarby” ul. Przemkowska – 25 miejsc

·        Publiczne Przedszkole “Wrocławskie Skauty VI” ul. Błotna – 36 miejsc

·        Publiczne Przedszkole “Wesoła Ferajna” ul. Kominiarska – 94 miejsca

·        Katolickie Przedszkole Publiczne we Wrocławiu ul. Paulińska – 100 miejsc

·        Publiczne Przedszkole „LiPi” ul. Cynamonowa 6 – 25 miejsc

Przedszkola planowane do uruchomienia:

·        Przedszkole publiczne ul. Rubczaka – 58 miejsc – 2022 r.

·        Przedszkole publiczne ul. Kluczborska – 50 miejsc – 2022 r.

·        Przedszkole gminne nr 141 ul. Hallera – 200 miejsc – 2023 r.

·        Przedszkole gminne ul. Asfaltowa – 200 miejsc – 2023 r.

·        Przedszkole gminne ul. Cynamonowa – 200 miejsc – 2024 r.

·        Przedszkole gminne ul. Zwycięska – 200 miejsc – 2025 r.

·        Przedszkole publiczne ul. Starogajowa – 250 miejsc – 2023 r.

·        Przedszkole publiczne ul. Rajska – 200 miejsc – 2023 r.

Zobacz również:  ASP odsyła ukraińskich studentów. Ich edukacji nie obejmuje rządowa subwencja

·        Przedszkole publiczne ul. Lekcyjna – 200 miejsc  – 2024 r.

·        Przedszkole publiczne ul. Białostocka – 100 miejsc – 2024 r.

Planowane po 2025 r.:

·        Przedszkole publiczne ul. Straussa – 200 miejsc

·        Przedszkole gminne ul. Skarbowców – 150 miejsc 

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI