Ładowanie

Port Lotniczy Wrocław zostanie rozbudowany. Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Koszt prac to 350 milionów złotych.

Port Lotniczy Wrocław zostanie rozbudowany. Kiedy rozpoczną się prace?

11 sierpnia, 2023

Port Lotniczy Wrocław zostanie rozbudowany. Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Koszt prac to 350 milionów złotych. Port Lotniczy Wrocław, fot. Łukasz Giza

Powiększona hala odbioru bagażu i zwiększona liczba gate’ów – tak zmieni się Port Lotniczy Wrocław po przebudowie. Inwestycja będzie kosztować 350 milionów złotych. Połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie ze środków UE.

Przebudowa wrocławskiego lotniska umożliwi lepszą obsługę ruchu pasażerskiego, cargo oraz wojskowego. Planowane są dwa etapy inwestycji (etap I: lata 2026-2028 oraz etap II: lata 2033-2035). Realizacja działań będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w kwocie 175 mln zł. Po przebudowie zwiększy się liczba miejsc postojowych dla samolotów pasażerskich oraz liczba gate’ów.

– To olbrzymi proces inwestycyjny, wzmacniający naszą pozycję. Oprócz tego, planujemy także rozbudowywać czy polepszać infrastrukturę, którą już posiadamy. Zbliżamy się pomału do krańca naszej wytrzymałości. Będzie to więc rozbudowa terminala i hotelu, który znajdzie w pobliżu lotniska – informuje Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Prace będą przeprowadzane w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na zmianę sposobu funkcjonowania lotniska.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Rozpoczęcie prac   

Początkowo pracownicy przystąpią do zadań związanych z budową: płyty postojowej, równoległej drogi kołowania, płyty do odladzania, drogi szybkiego zjazdu oraz przebudowy istniejących dróg kołowania.

Prace rozpoczną się w 2026 roku. Inwestycja wpłynie na zwiększenie możliwości przeprowadzania operacji wojskowych. Koszt realizacji wyniesie blisko 76 mln EUR, z czego prawie 37,9 mln EUR będzie stanowić dotacja z UE.

Port Lotniczy Wrocław, fot. Łukasz Giza

I etap inwestycji

W I etapie prac rozbudowany zostanie terminal.

Etap ten polegać będzie na symetrycznej rozbudowie kubatury terminala od strony zachodniej oraz wschodniej o dodatkowe 75 metrów (5 modułów po 15 metrów). Rozwiązanie to umożliwia budowę dodatkowych 3 mostów wraz z rękawami od strony płyty lotniska -wyjaśnia Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury Portu Lotniczego Wrocław. 

W tym etapie planowane jest:

– zwiększenie strefy kontroli bezpieczeństwa oraz liczby stanowisk Check-in na parterze budynku,
– przesunięcie schodów prowadzących do hali odlotów,
– powstanie nowych gate’ów w strefie Schengen oraz Non-Schengen,
– zwiększenie hali odbioru bagażu oraz strefy kontroli paszportowej Non-Schengen,
– utworzenie baru dla oczekujących przy wyjściu z hali odbioru bagażu
– powstanie strefy komercyjnej typu Walk-Through z placem wyposażonym w tablice informacyjne,
– utworzenie stref gastronomicznych,
– przygotowanie powierzchni biurowych na drugim piętrze.

W kierunku zachodnim, planowana jest budowa „wieży” kontroli ruchu statków powietrznych na płytach postojowych. Wieża zaprojektowana na kondygnacji +2 stanowić będzie strefę biurową ze stanowiskiem kontroli ustawiania samolotów. Lokalizacja oraz sposób realizacji tej funkcji zapewni dobrą widoczność płyty lotniska dzięki niewielkiemu wysunięciu kubatury przed fasadę budynku – informuje Przemysław Marcinkowski.

II etap inwestycji

W II etapie rozbudowany zostanie Pirs, czyli przestrzeń obsługi pasażerów.

Do strefy tej prowadzić będą schody z pierwszego piętra, aby droga pasażera prowadziła z kontroli bezpieczeństwa przez strefę komercyjną zlokalizowaną na poziomie pierwszym. W części północnej umiejscowione zostaną bloki toalet, pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz gastronomia – wymienia Przemysław Marcinkowski.

W ramach prac zwiększy się liczba gate’ów do 26 oraz powierzchnia strefy komercyjnej o około 970 m.kw. Pojawi się również strefa trzech Bus Gate’ów. Pasażerowie będą mieć do dyspozycji także 5-poziomowy parking na około 600 aut.

Przeczytaj też: Rekord na wrocławskim lotnisku. Ponad 16 000 pasażerów w jeden dzień!

Tagi