Ładowanie

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z partnerami społecznymi rozpoczyna kampanię „Porusz serce”, dotyczącą udzielania pierwszej pomocy.

Porusz serce – nowa kampania edukacyjna we Wrocławiu

23 sierpnia, 2023

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z partnerami społecznymi rozpoczyna kampanię „Porusz serce”, dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Fot. Tomasz Walów UMW.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z partnerami społecznymi rozpoczyna kampanię „Porusz serce”, dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. W trakcie akcji mieszkańcy dowiedzą się jak prawidłowo wykonać resuscytację, która przeprowadzona natychmiastowo może ocalić życie poszkodowanego.

Fot. Tomasz Walów UMW.

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje prawidłowo pracować i tłoczyć krew, co prowadzi do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym mózgu. Osoba, która nie otrzyma pomocy na czas, umiera, a jeśli otrzyma ją za późno, w jej organizmie dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych, zmian neurologicznych.

Jako pracownicy systemu ochrony zdrowia i społeczność uczelni medycznej jesteśmy boleśnie świadomi, jak bardzo skuteczność działań podejmowanych przez nas w karetce czy szpitalu, jest uzależniona od pomocy udzielonej poszkodowanym przez bezpośrednich świadków zdarzenia – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Mamy tylko kilka minut, aby uratować ludzkie życie, dlatego wspólnie z partnerami chcemy uświadamiać, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne i może wyłącznie pomóc, a nie zaszkodzić.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Każda sekunda ma znaczenie

Według szacunków z powodu nagłego zatrzymania krążenia w Europie umiera 350-700 tys. osób rocznie, a w Polsce około 40 tys. W 60-80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi w warunkach pozaszpitalnych, czyli w domu, pracy, sklepie czy na ulicy.

W takiej sytuacji liczy się każda sekunda. Natychmiastowe podjęcie i prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego czterokrotnie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Mówiąc wprost, życie osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca jest w rękach tych, którzy znajdują się obok – tłumaczy dr hab. Robert Zymliński, prodziekan Wydziału Lekarskiego UMW, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Chorób Serca UMW.

Fot. Tomasz Walów UMW.

Kampania „Porusz serce”. Nie bój się pomagać!

W akcji edukacyjnej Uniwersytetu Medycznego biorą udział wrocławskie placówki oświatowe, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Straż Miejska Wrocławia i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Zamierzamy pojawiać się na dużych wydarzeniach sportowych, w przestrzeni publicznej Wrocławia, mediach i social mediach. Planujemy również eventy we wrocławskich przedszkolach i szkołach – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce”, ratownik medyczny. – Mamy też deklaracje największych wrocławskich uczelni, które chcą przystąpić do projektu i wspólnie informować oraz uczyć wrocławian, jak poruszać serca. Cieszę się, że udało nam się połączyć tyle instytucji w jednym, bardzo ważnym celu, jakim jest przekazywanie wiedzy na temat skutecznego ratowania ludzkiego życia.

Celem kampanii „Porusz serce” będzie nauka bezpiecznej i skutecznej resuscytacji oraz walka z mitami, które zniechęcają świadków zdarzenia do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) m.in. mówienie o rzekomych konsekwencjach prawnych, jakie mogą ponieść osoby udzielające pomocy (a takich nie ma).

Nauka od najmłodszych lat

Kampania prowadzona będzie m.in. we wrocławskich placówkach oświatowych.

–  Szkolimy dzieci i młodzież, licząc na to, że ta wiedza trafi również do ich rodziców. Właśnie dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie do tego projektu. Chcemy ośmielić uczniów, aby wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i nie bali się pomagać innym – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Tagi