Ładowanie

Powraca wspólny bilet aglomeracyjny. Pojedziemy koleją z Urbancard

27 czerwca, 2024

Fot. UM Wrocławia

Prezydent Wrocławia, marszałek Dolnego Śląska oraz starosta powiatu wrocławskiego ogłosili dziś podpisanie porozumienia, które umożliwi honorowanie biletu Urbancard w pociągach. Wspólny bilet aglomeracyjny ma wejść w życie 1 sierpnia.

Od 1 sierpnia pasażerowie będą mogli korzystać z pociągów na terenie Wrocławia z biletami Urbancard tak jak dotychczas z autobusów, tramwajów i rowerów miejskich. Prezydent Jacek Sutryk przypomniał, że obietnica ta została złożona już jakiś czas temu, a teraz staje się rzeczywistością.

Tak jak gwarantowaliśmy równo dwa miesiące temu – jeśli wyborcy nam pomogą i doprowadzą do zmiany w samorządzie jedną z kwestii, które załatwimy najszybciej, będzie sprawa honorowania biletu aglomeracyjnego. Wyborcy dokonali zmiany i deklaracja, którą podpisaliśmy wspólnie z radnymi miejskimi, powiatowymi i wojewódzkimi zostanie od 1 sierpnia zrealizowana w praktyce. W tej umowie uwzględniamy wszystkich, czyli skorzystają z niej także pasażerowie z Wałbrzycha czy aglomeracji Wrocławskiej, którzy już od rogatek miasta będą mogli jechać na podstawie biletu Urbancard. Umowa jest więc szersza niż ustalenia, które nie doszły do skutku w poprzedniej kadencji – mówił prezydent Jacek Sutryk.

Kogo obejmuje wspólny bilet aglomeracyjny?

Porozumienie obejmuje zarówno pasażerów podróżujących w granicach miasta, jak i tych dojeżdżających spoza Wrocławia. Posiadacze Urbancard będą mogli korzystać z kolei na terenie miasta, natomiast pasażerowie z innych miejscowości będą musieli mieć bilet kolejowy do granicy Wrocławia, a w mieście będą mogli korzystać z Urbancard.

Bilet Urbancard będzie honorowany na stacjach i przystankach kolejowych z nazwą “Wrocław” oraz na przystanku Iwiny. Pasażerowie będą mogli korzystać z biletów czasowych (24h, 48h, 72h, 168h) oraz okresowych imiennych i na okaziciela, jak również z biletów pracowniczych. Dzieci i młodzież, seniorzy, honorowi krwiodawcy i inne uprawnione grupy będą miały prawo do bezpłatnych przejazdów.

Koszt honorowania biletu aglomeracyjnego będzie podzielony między miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski oraz Starostwo Powiatowe. Miasto Wrocław przekaże 36 milionów złotych rocznie, Urząd Marszałkowski 5 milionów złotych, a Starostwo Powiatowe 1 milion złotych. Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2025 roku.