Od soboty, 22 lipca, w Starym Ratuszu będzie można obejrzeć nową wersję XVI-wiecznego planu Wrocławia, stworzonego w oryginale przez Weihnerów. Autorką nowego spojrzenia na miasto jest Kasia Kmita, która chciała pokazać wielowarstwowość jego historii.
„Contrafactur der Stadt Breslau” z XVI w.
Szczegółowy plan Wrocławia z XVI w., a dokładniej z 1562 roku, przedstawia obraz stolicy Śląska za czasów monarchii Habsburgów z lotu ptaka. Ta ręczna robota ma nie tylko wyjątkowe walory estetyczne, ale także i historyczne — odwzorowanie jest tak wierne, że przez stulecia korzystali z niego urbanistycy i historycy.
Plan ten został stworzonu przez grafika i malarza krajobrazów, Barthela Weihnera, oraz jego syna Georga. Przez wiele stuleci wisiał w Starym Ratuszu, a dokładniej w mieszczącej się w nim Galerii Patio, nie zachował się jednak do czasów współczesnych. Dysponujemy jedynie jego reprodukcjami, które często widujemy na ścianach wszelakich instytucji.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Nowa wersja w ramach wystawy „Contrafactur”
Autorką nowej wersji legendarnego planu jest Kasia Kmita, a zawiśnie on tam, gdzie pierwotnie zwykł wisieć oryginał — w Galerii Patio w Starym Ratuszu. Dzieło będzie głównym elementem wystawy „Contrafactur”. Na wycinanym z papieru planie, który powstał w tej samej skali co jego pierwowzór (186 × 187 cm), pojawiają się obiekty współczesne, m.in. Kino Nowe Horyzonty.
– Rzut pozostaje wierny duchowi dzieła sprzed pięciu wieków, nie jest jednak jego prostym odwzorowaniem, lecz opowiada złożoną historię Wrocławia – mówi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. – Artystka zestawia ze sobą budowle, które definiowały przestrzeń miasta w różnych momentach jego dziejów. Niektóre z nich zlokalizowane były (lub są nadal) pod sąsiednimi adresami, ale wzniesione w odmiennych epokach nie mogły się spotkać.
Uroczyste odsłonięcie nowego planu nastąpi w najbliższą sobotę (22 lipca) o godzinie 20, a oglądać będzie go można do 3 września. Projekt został zrealizowany dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Wrocławia przyznanemu Kasi Kmicie w 2022 roku. Wystawa natomiast powstała we współpracy z Festiwalem Nowe Horyzonty.