Ładowanie

Ruda pandka Bernie nowym mieszkańcem wrocławskiego zoo

Poznajcie Berniego – rudą pandkę z Irlandii, która zamieszkała we wrocławskim zoo

28 maja, 2024

Ruda pandka Bernie nowym mieszkańcem wrocławskiego zoo Fot. Zoo Wrocław

W piątek 24 maja, ZOO we Wrocławiu powiększyło swoje grono mieszkańców o Berniego. To blisko roczny samiec pandy małej, który przyjechał do nas z Irlandii. Śmiało stawia swoje pierwsze kroki w nowym miejscu.

Bernie urodził się 9 czerwca 2023 roku w Fota Wildlife Park niedaleko Corku. W piątek przyleciał do Wrocławia samolotem i trafił prosto na wybieg zoo. Zrobił pierwsze wrażenie odważnej i ciekawej świata pandki.  

Podróż Berniego była długa i odbywała się drogą lądową i powietrzną. Transport powietrzny zwierząt nie jest częstym rozwiązaniem. Zajmują się nim wyspecjalizowane firmy. Dzięki temu, psy, koty oraz inne, nieco bardziej egzotyczne gatunki mogą trafić do nowych domów sprawnie i bez powodowania dodatkowego dla nich stresu. 

Może was zastanawiać, skąd we wrocławskim zoo panda właśnie z Irlandii? Decyzja ta należała do koordynatora gatunku. Taka osoba jest swoistym “opiekunem” każdego istotnego z punktu widzenia hodowlanego gatunku. Przeważnie współpracuje również z jakimś ogrodem zoologicznym. Koordynator dysponuje odpowiednimi danymi liczbowymi i demograficznymi danego gatunku i na ich podstawie decyduje, gdzie wysłać dane zwierzę. W ten sposób możliwe jest sparowanie i tym samym potomstwo a więc także przedłużenie gatunku. 

Fot. Zoo Wrocław

Jak podają pracownicy zoo, Bernie okazuje się być bardzo dzielną pandką, która szybko się aklimatyzuje i chętnie poznaje swoje otoczenie. Za nim jest już spotkanie z Lian, pięcioletnią samiczką pandy małej, która we wrocławskim ogrodzie zoologicznym urzęduje od marca. Teraz obie pandy zgodnie żyją na wspólnym wybiegu. 

Rude pandki zobaczycie na wybiegu przy skrzyżowaniu głównych tras w zoo, niedaleko Rancza i Odrarium. Bernie rozpoznacie po wyraźnych brązowo-rudych paskach pod oczami i intensywnie rudym futerku. Liam na twarzy ma głównie białą sierść i jest nieco bledsza. 

Sponsorem adopcyjnych pandek rudych we wrocławskim zoo jest firma Deviniti. 

Zoo na ratunek

Na pandy małe można też mówić pandy czerwone albo pandki rude. Mimo cech wspólnych dla nich i pand wielkich, takich jak żywienie się bambusem i miejscem zamieszkania w Azji, różnią się od siebie. Pandkom rudym grozi wyginięcie. Powodem tego jest zwiększająca się liczba ludzi zamieszkujących rejony występowania tego gatunku. Na szeroką skalę wycina się wówczas lasy, co z kolei powoduje zmniejszenie i rozproszenie siedlisk pandy czerwonej. Kontakt zwierząt jest zatem utrudniony a w związku z nim, także rozmnażanie się. 

Aby zminimalizować negatywne efekty wycinki lasów, organizacja Red Panda Network działa na rzecz ochrony pand w Nepalu. ZOO Wrocław wspiera ją i znajduje się na liście ogrodów zoologicznych, które biorą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pandy Małej. Dodatkowo, pieniądze uzbierane przez wrocławskie zoo w ramach akcji “Zoo na ratunek” zasilają konto organizacji. To między innymi te właśnie pieniądze umożliwiły zalesienie siedliska pand w Nepalu czy szkolenie i wyposażenie strażników leśnych. To oni monitorują pandy małe w naturze, prowadzą patrole antykłusownicze, zajmują się instalacją i obsługą fotopułapek oraz zbierają odchody pand do badań genetycznych.

Zobacz również: Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo. Niedługo przyjadą Togo, Wanja i Malkia.

Tagi