Sezon w rozgrywkach juniorskich rozpoczyna się lada dzień. Jako pierwsi do walki o ligowe punkty staną zawodnicy z zespołu U17, a w kolejnych dniach następne drużyny WKS-u. Przed sezonem 2023/2024 doszło do zmian trenerów w kilku drużynach WKS-u. Przedstawmy więc nowych trenerów Akademii Śląska.
– Skompletowaliśmy kadrę trenerską w naszej Akademii, jestem przekonany, że wszyscy trenerzy spełnią pokładane w nich nadzieje. Naszym głównym celem jest powrót drużyny U19 do Centralnej Ligi Juniorów, a indywidualnie – rozwój i przygotowanie naszych zawodników do gry w piłce seniorskiej. Wszyscy szkoleniowcy to znakomici eksperci i wierzę, że pod ich skrzydłami zawodnicy uwolnią maksimum swojego potencjału – mówi dyrektor Akademii Piłkarskiej Śląska, Janusz Góra.
Pierwsza zmiana to roszada na stanowisku trenera drużyny U19. Wspomnianego Janusza Górę, który został dyrektorem Akademii, zastąpił Ryszard Pietraszewski. Szkoleniowiec ten powraca do Śląska, a warto przypomnieć, że z zespołem juniorów starszych w 2020 roku zdobył wicemistrzostwo Polski. Teraz głównym celem prowadzonego przez niego zespołu będzie powrót do Centralnej Ligi Juniorów U19.
– Śląsk zawsze był dla mnie wyjątkowym klubem i wracam tutaj z pewnym obowiązkiem. Chcemy, aby zespół U19 wrócił na należne mu miejsce, czyli do Centralnej Ligi Juniorów. Taki jest główny cel, ale mamy również cele szkoleniowe, by stworzyć grupę, która będzie wzajemnie się motywować i rozwijać w swoim środowisku. Oczywiście, nasz cel drużynowy jest trudny do realizacji, będzie to wymagało od nas bardzo dużo, ale ze sztabem pracujemy w sposób profesjonalny i budujemy zespół, który powalczy o powrót do ligi – zaznacza trener Pietraszewski. Dodajmy, że jego asystentem będzie Krystian Rubajczyk.
Szkoleniowcem zespołu U17 został Sebastian Mordal, a drużyną U16 opiekuje Sebastian Wilusz. I choć teoretycznie – rocznikowo – możemy wyróżnić te dwie grupy, to poziom jest na tyle wyrównany, że obie drużyny tworzą jedną szeroką kadrę zespołu U17, a rotacji między drużyną z CLJ a tą występującą w rozgrywkach wojewódzkich będzie bardzo dużo.
– Dla nas najważniejsze jest to, żeby nasi podopieczni się rozwijali. Na razie skupiamy się na tym, co mamy do zrobienia, dołączyli do nas zdolni zawodnicy i mamy wyrównaną grupę, która ma sporo jakości. Nie chciałbym mówić o wynikach i celach z nimi związanymi, dla nas najważniejszy będzie każdy najbliższy mecz i rozwój piłkarzy – podkreśla Sebastian Mordal. Szkoleniowiec zastąpił na tym stanowisku Pawła Schmidta, który objął seniorski zespół Stali Brzeg.
Warto dodać, że w tej grupie zawodników są mistrzowie Polski U15, którzy teraz – już jako zawodnicy rocznikowo U16 – mają nabywać doświadczenie w rywalizacji ze starszymi zawodnikami. – Chcielibyśmy, żeby młodsi zawodnicy „łapali” jak najwięcej minut w rozgrywkach ze starszymi przeciwnikami, czy to w lidze wojewódzkiej czy w CLJ U17. To im da więcej pewności siebie. Mogą pojawiać się pewne dysproporcje fizyczne, ale to zdolny rocznik, mistrzowie Polski, więc powoli chcemy ich wzdrożyć w kolejny etap – mówi Sebastian Wilusz.
Zespół U15 będzie teraz występował pod wodzą Krzysztofa Franczaka. Szkoleniowiec ten doskonale zna swoich podopiecznych, bo z piłkarzami z rocznika 2009 współpracuje kolejny sezon.
– Moja przygoda z zawodnikami z rocznika 2009 trwa bardzo długo, więc doskonale znam ten zespół. To fajne wyzwanie dla chłopaków. Presji na wynik w klubie nie ma, bo celem nadrzędnym na ten sezon jest rozwój indywidualny zawodnikow, a nie rezultat sportowy. Jednak chłopcy sami sobie nakładają, może nie presję, ale oczekiwania na wynik – mówi Krzysztof Franczak.
– Jako drużyna U12 zdobyli Puchar Prezesa PZPN, w U13 zdecydowana większość tworzyła zespół Dolnego Śląska, który zdobył mistrzostwo Polski, podobnie jak w tym roku, jako drużyna U14. Na pewno mają w głowach to, żeby powtórzyć sukces, choć trzech z nich – Bartek Szywała, Dominik Kleczewski i Dominik Klint – są już mistrzami Polski U15. Co ważne, nikt od nas – z rocznika 2009 – nie odszedł, a przyszli inni zdolni zawodnicy – tłumaczy trener Franczak. Dodajmy w tym miejscu, że dotychczasowy szkoleniowiec U15 – Paweł Dziakowicz – będzie asystentem w zespole U17.
Nowymi twarzami w Akademii Śląska są także Jacek Zarycki (objął zespół U12), Damian Katrycz (U11) i Paweł Uglis (U6).
Wielkich zmian nie ma również w piłce kobiecej. – W żeńskich drużynach nie było wielu przetasowań. Patrycja Falborska, Julia Maskiewicz, Kamila Czudecka i Ola Żurek zostają na swoich stanowiskach, zmiana jest jedynie przy zespole U16. Trenerka Gabriela Siwak zrezygnowała, dziękujemy jej za całą pracę na rzecz Śląska, obecnie zespół tymczasowo prowadzi Monika Koziarska-Gomola. Docelowo szukamy nowej trenerki, bo choć mieliśmy kandydatkę na to stanowisko, to ostatecznie nie doszło do angażu. Dlatego zapraszamy do współpracy – mówi koordynator sekcji piłki kobiet w Śląsku, Maciej Bączyk.
Kandydatki i kandydaci na opiekuna kobiecego zespołu U16 Śląska Wrocław mogą kierować swoją aplikację na adres mkoziarska@slaskwroclaw.pl.
Trenerzy męskich zespołów Akademii Śląska:
U19 – Ryszard Pietraszewski
U17 – Sebastian Mordal
U16 – Sebastian Wilusz
U15 – Krzysztof Franczak
U14 – Marek Borgman
U13 – Michał Pawlak
U12 – Jacek Zarycki
U11 – Damian Katrycz
U10 – Mateusz Chowański
U9 – Adrian Zimnocho
U8 – Marcin Tupiec
U7 – Andrzej Samołyk
U6 – Paweł Uglis
Trenerki żeńskich zespołów Akademii Śląska:
U18 – Patrycja Falborska
U16 – Monika Koziarska-Gomola
U13 – Julia Maskiewicz
U11 – Kamila Czudecka
U9 – Aleksandra Żurek
Źródło: slaskwroclaw.pl