Ładowanie

Prawybory we wrocławskim liceum. Uczniowie zagłosowali na komitety wyborcze

6 czerwca, 2024

Fot. UM Wrocławia

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wzięli dzisiaj (środa, 5.06) udział w prawyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowali na komitety wyborcze, które rzeczywiście będą startowały w wyborach europejskich 9 czerwca.

Fot. UM Wrocławia

Frekwencja dopisała. Większość uczniów wzięła udział w prawyborach do Parlamentu Europejskiego, zorganizowanych w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Świstackiego.

Były tradycyjne listy z komitetami wyborczymi, urna do głosowania oraz uczniowska komisja wyborcza sprawdzająca legitymacje, jako dowód tożsamości. Organizacyjnie wszystko było przygotowane, jak podczas prawdziwych wyborów – mówi Anna Masłowska, nauczycielka-koordynatorka prawyborów. – Poza całą procedurą oddawania głosów uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pracą komisji wyborczej. Od przygotowywania miejsca do głosowania po zliczanie głosów. M.in. tą akcją chcemy zachęcać młodzież, by angażowała się w sprawy społeczne i nie pozostawała obojętna wobec tego, co wokół niej się dzieje – dodaje.

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego przygotowali także plakaty profrekwencyjne, zachęcające do udziału w szkolnym głosowaniu.

Fot. UM Wrocławia

Większość z nich przyznała, że jak tylko będzie mogła (będzie miała już 18 lat), to w prawdziwych wyborach też będzie uczestniczyć.

Uważam, że należy brać udział w wyborach. Niezależnie od tego, czy są to wybory samorządowe, na prezydenta kraju, czy do Parlamentu Europejskiego. To jest nasz obowiązek i przywilej. Tak jak i w życiu, nie będę chciał, by ktoś za mnie decydował o czymś, co bezpośrednio mnie dotyczy lub będzie dotyczyć. Dlatego cieszę się, że w naszej szkole zorganizowaliśmy takie prawybory – mówi Krystian Gontarz, uczeń i przewodniczący szkoły.

Przygotowując uczniów do tej akcji przed prawyborami, we wszystkich klasach na lekcjach WOS-u i historii poruszany był temat eurowyborów. Rozmawiano także o Parlamencie Europejskim oraz o tym, jaki wpływ ma prawo europejskie na prawo krajowe.

Wyniki prawyborów w IV Liceum Ogólnokształcącym ogłoszone zostaną w czwartek (6 czerwca).