10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Premiera prequela Gry o Tron. Rekwizyt do serialu HBO zrobiła firma z Wrocławia

WARTO PRZECZYTAĆ

„Ród Smoka” to nowy serial, który wczoraj miał swoją premierę na platformie HBO Max. Wydarzenia rozgrywają się 200 lat przed czasami, w których osadzona jest “Gra o tron”. W finałowym sezonie kultowego serialu można było zobaczyć rekwizyt wykonany przez rzemieślników z wrocławskiej pracowni Rextorn Metalwork.

Dłoń Jaimego Lannistera, fot. Rextorn Metalwork

 Od 22 sierpnia na platformie HBO Max dostępny jest pierwszy odcinek serialu „Ród smoka”. Opowiada on o historii rodu Targaryenów i ich losów w Westeros na 200 lat przed wydarzeniami z „Gry o tron”. W obsadzie znaleźli się m.in. Matt Smith, Milly Alcock czy Rhys Ifans. Firma Rextorn Metalwork, którą prowadzą Tomasz Grabarczyk i Piotr Mojka współpracowała podczas tworzenia rekwizytów do serialu HBO, który emitowany był od 2011 do 2019 i doczekał się w sumie 8 sezonów.

Rekwizyt na planie „Gry o tron”

Firma Rextorn Metalwork w 2013 roku wykonała z miedzi replikę smoczego jaja z serialowej adaptacji sagi George’a R. R. Martina. Wideo z procesu tworzenia stało się tak popularne, że w 2018 roku twórcy otrzymali propozycję współpracy od HBO przy programie Create For The Throne. Stworzyli oni na potrzebę kultowego serialu złotą dłoń Jaimego Lannistera. Przedmiot ostatecznie wykonano z mosiądzu. Nad zleceniem pracowały trzy osoby, a wykonanie ręki metodą zwaną repuserstwem zajęło rzemieślnikom tydzień.

Czym jest repuserstwo?

Repuserstwo jest dawną techniką formowania blachy na zimno, polegająca na ręcznym wybijaniu wgłębień, którymi kształtuje się kuty metal. Za pomocą tej metody tworzone są wielkogabarytowe obiekty m.in. z miedzi, cynku, mosiądzu.

– Jesteśmy pracownią metaloplastyczną. Specjalizujemy się w ręcznym wykonywaniu ornamentów architektonicznych z miedzi, mosiądzu oraz cynku. Jednak naszą domeną jest najtrudniejsza dziedzina metaloplastyki – repuserstwo. – informował Tomasz Grabarczyk z pracowni Rextorn Metalworks

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI