Podczas XXXII Gali Forum Ekonomicznego w Karpaczu zostały przyznane Nagrody Prezydenta Wrocławia za Biznes Odpowiedzialny Społecznie. Wyróżnienia otrzymały przedsiębiorstwa BASF, Selena i BNY Mellon.
Od dwóch lat na Forum Ekonomicznym w Karpaczu prezydent Wrocławia nagradza przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, które w swoich działaniach uwzględniają wpływ firmy na społeczeństwo i środowisko naturalne. W tym roku wyróżnienia otrzymały:
- BASF – za zaangażowanie się we współpracę ze środowiskiem naukowym i rozwój kultury równości we Wrocławiu;
- Grupa Selena – za pomoc w czasie pandemii oraz zaangażowanie w zasadzenie Lasu Osobowickiego;
- Bank New York Mellon – za program wolontariatu pracowniczego na rzecz sąsiedzkich społeczności.
– Biznes odpowiedzialny społecznie odgrywa kluczową rolę w rozwoju miasta. Firmy, które dziś nagradzamy są aktywne społecznie, inwestując w programy edukacyjne, opiekę zdrowotną i inne działania na rzecz rozwoju społecznego. Działalność wyróżnionych tych firm jest doskonałym przykładem na to, że można osiągnąć sukces zarówno biznesowy, jak i społeczny, działając na rzecz ludzi, którzy żyją wokół nas, na rzecz wspólnoty – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Nagrodzone firmy otrzymały statuetki – rzeźby ze szkła artystycznego autorstwa Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza – zwycięzców konkursu CODAawards na najlepsze dzieło sztuki w architekturze na świecie.
Laureaci Nagrody Prezydenta – Biznes Odpowiedzialny Społecznie
BASF to przedsiębiorstwo chemiczne, które na terenie aglomeracji wrocławskiej posiada najnowocześniejszy zakład produkcji katalizatorów w Europie. Firma stawia na projekty związane z edukacją. Współpracuje z uczelniami przy przedsięwzięciach naukowych, a także organizuje wykłady, doktoraty wdrożeniowe oraz programy stażowe. W 2020 roku BASF podpisał Kartę Różnorodności koordynowaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a w 2021 roku zainaugurował kampanię społeczną: „Chemia jest Kobietą”.
SELENA aktywnie pomagała w czasie pandemii koronawirusa. Grupa przekazała ponad 20 000 preparatów dezynfekujących na rzecz ponad 50 podmiotów, głównie dolnośląskich szpitali i placówek medycznych. Odpowiedzialna była też za dostarczanie przyłbic dla potrzebujących. Z inicjatywy Grupy Selena Las Osobowicki we Wrocławiu wzbogacił się o 1000 nowych drzew – klonów i jaworów. Nowe nasadzenia zajęły obszar jednej czwartej hektara, co w przyszłości pozwoli na produkcję około stu czterdziestu kilogramów tlenu dziennie. Firma pomagała też rodzinom pracowników z Ukrainy.
BNY Mellon to firma angażująca się w działania społeczne. Pracownicy uczestniczą w wolontariacie podczas którego pomagają podopiecznym lokalnych organizacji pozarządowych. Firma otworzyła we Wrocławiu kolejny oddział, w którym zatrudni 1500 osób. Łącznie w stolicy Dolnego Śląska pracować będzie około 4000 specjalistów. W 2022 Wrocław został mianowany Strategiczną Lokalizacją Rozwoju firmy BNY Mellon.
Sukcesy Wrocławia
W raporcie Polskie Startupy Wrocław został nazwany Startupową Stolicą Polski. W rankingu Dealroom, miasto otrzymało tytuł “wschodzącej gwiazdy hubów technologicznych” zajmując 1. miejsce w Polsce, 2. w Europie oraz 8. na świecie.
W ciągu ostatnich lat, dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, zrealizowano ponad 260 projektów FDI (bezpośrednich inwestycji zagranicznych), co przełożyło się na powstanie ponad 130 tysięcy nowych miejsc pracy na terenie aglomeracji. W 2023 roku miasto Wrocław nawiązało współpracę z 15 inwestorami, co doprowadziło do stworzenia dodatkowych 5500 miejsc pracy.