6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Program „Willa+” tylko dla wybranych. Samorządowcy komentują dotacje Ministerstwa Edukacji

WARTO PRZECZYTAĆ

„Program „Willa Plus” to system uwłaszczenia się działaczy Prawa i Sprawiedliwości na majątku państwowym” – alarmują dolnośląscy przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Dolnośląscy przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, fot. TAK Dla Polski – Dolny Śląsk

Dolnośląscy przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski podczas dzisiejszej konferencji prasowej wyrazili swój sprzeciw wobec zawłaszczania państwa przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o dotacje Ministerstwa Edukacji na nieruchomości dla organizacji pozarządowych związanych obozem władzy.

Program „Willa Plus” to system uwłaszczenia się działaczy Prawa i Sprawiedliwości na majątku państwowym, tym razem ze środków pochodzących z budżetu przeznaczonego na edukację – mówił Karol Przywara, koordynator Ruchu.

Samorządy wydają miliardy na edukacje

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia zaznaczył ile miliardów na edukację przeznaczają polskie samorządy:

W ostatnich czterech latach Wrocław na edukację przeznaczył 6,5 mld złotych. Z czego lwią część pochłonęły inwestycje. Tylko w tym roku miasto wyda ponad 1,8 mld zł na samą oświatę. Nie ma pieniędzy w systemie oświaty na to, żeby je trwonić! – mówił Sergiusz Kmiecik, członek Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Miało być Mieszkanie Plus, a jest Willa Plus

Wrocławska Radna Marta Kozłowska, wskazywała z kolei na aspekty związane z mieszkalnictwem:

Miały być mieszkania dla Polaków w ramach programu Mieszkanie Plus. Nie wyszło, a zegar tyka. Na szybko jest za to program Willa Plus – tylko dla wybranych.  Willa plus to nic innego jak uwłaszczanie się na majątku państwowym. Na szczęście są jeszcze wolne media, które sprawę nagłośniły.

Fundacja Michała Dworczyka ze wsparciem od Czarnka

Nieruchomość na cele edukacyjne otrzymała też Fundacja Wolność i Demokracja, założona przez byłego szefa KPRM i zarządzana przez męża posłanki PiS Mirosławy Stachowiak-Różeckiej z Wrocławia.

W tę skandaliczną aferę zamieszane są również dolnośląskie i wrocławskie struktury PiS. Liczący 10 pokoi dom o powierzchni blisko 450 m kw. przy ul. Kossaka, niedaleko pl. Wilsona w Warszawie ma kupić Fundacja Wolność i Demokracja, którą założył i wspiera Michał Dworczyk – były szef PiS na Dolnym Śląsku. W zarządzie tej fundacji zasiada Radosław Poraj-Różecki – mąż posłanki PiS Stachowiak-Różeckiej z Wrocławia. Poseł Różecka jest przewodniczącą sejmowej komisji edukacji – mówił Krzysztof Szczerba, radny miejski poprzedniej kadencji oraz członek Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI