Studenci wraz z urzędem miasta stworzyli cztery projekty noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności. Mają powstać na wrocławskich Osobowicach.
Projekty studentów powstały jako zadanie zaliczeniowe w ramach kursu “Studio habitat – złożone struktury mieszkaniowe” na trzecim roku architektury. Zajęcia prowadzili dr inż. arch. Jerzy Łątka, dr inż. arch. Wojciech Januszewski i doktorantka Marcelina Terelak.
Studenci musieli wziąć pod uwagę wiele warunków, aby spełnić potrzeby użytkowników noclegowni. Wizyty w noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz konsultacje z jej pracownikami pomogły studentom lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców noclegowni.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Lokalizacja działki między cmentarzem, a torami kolejowymi wymagała uwzględnienia aspektów akustycznych oraz zapewnienia elastyczności w gospodarowaniu przestrzenią. Studenci musieli zapewnić dużą przestrzeń magazynową, salę na potrzeby świetlicy i aktywizacji zawodowej, a także zapewnić komfort mieszkań mimo niewielkiej przestrzeni.
ZOBACZ TEŻ: Akcja krwiodawstwa przed XIII LO we Wrocławiu. Poznaj szczegóły!
Projekty studentów zawierały szereg rozwiązań technologicznych i proekologicznych, takich jak zielone dachy i elewacje, panele fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne magazynujące wodę deszczową, ogrody deszczowe, ekologiczne ogródki uprawne czy łąki kwietne.
– Te projekty to wynik modelowej współpracy pomiędzy uczelnią a urzędem miasta – podkreśla dr inż. arch. Jerzy Łątka. – Powstawały z myślą o tym, żeby stanowić dla miasta studium tego, co można stworzyć na tej konkretnej działce, wybranej jako lokalizacja ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności. Studenci zyskali bardzo dużo dzięki współpracy z pracownikami noclegowni. Konsultacje z nimi i wizyta w ośrodku pozwoliły im lepiej odpowiedzieć swoimi projektami na potrzeby użytkowników takiego miejsca. Liczymy na to, że tego typu działania między uczelnią a miastem będziemy podejmować częściej.
Koncepcje studenckie zostały wysoko ocenione przez pracowników noclegowni oraz urzędników miasta. Propozycje były realne finansowo i odpowiadały na potrzeby użytkowników. Ponadto, rozwiązania proekologiczne przyczyniły się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych noclegowni.
Maciej Gudra, kierownik noclegowni dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Małachowskiego powiedział: – Mam ogromny szacunek dla studentów i prowadzących, że pracę nad projektami zaczęli od odwiedzin u nas – że weszli, dotknęli, poczuli i teraz już wiedzą, jak wygląda takie miejsce od środka, jak spędzają czas osoby, które w nim mieszkają, jak wygląda nasza praca itd. To widać w przygotowanych projektach.
Projekty studentów architektury Politechniki Wrocławskiej pokazują, że współpraca między uczelnią a miastem przynosi pozytywne rezultaty. Studenci zyskali doświadczenie w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, a miasto otrzymało propozycje, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców noclegowni oraz są zgodne z zasadami ekologii i efektywności kosztowej.
Prezentacje projektów były oglądane również przez Bartłomieja Świerczewskiego, dyrektora Departamentu Spraw Społecznych we wrocławskim magistracie, Joannę Kot, wicedyrektorkę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu oraz Iwonę Osińską z Departamentu Spraw Społecznych.
– Bezdomność to trudny temat, mamy za sobą wiele rozmów z mieszkańcami miasta i tłumaczenia im, że po drugiej stronie jest człowiek. Że za słowem „bezdomny” stoi właśnie człowiek. Bardzo mnie ujęło to, że wy zauważyliście tego człowieka, często życiowo poobijanego, z trudną przeszłością, i zaproponowaliście dla niego przestrzeń, w której ma szansę poczuć się lepiej – mówił do autorów projektów dyrektor Świerczewski.