-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Promenada Krzycka – rowerowa wycieczka z okazji otwarcia nowych odcinków trasy

WARTO PRZECZYTAĆ

6 lipca, odbyło się wydarzenie „Spotkajmy się na rowerze”, z okazji otwarcia nowych odcinków rowerowo-pieszej Promenady Krzyckiej na południu Wrocławia. Mieszkańcy uczestniczyli w przejażdżce rowerowej. Przy okazji można było posłuchać o historii i perspektywach projektu.

Otworzono kolejne odcinki rowerowo-piesze Promenady Krzyckiej. Fot. mat. redakcji.

Promenada powstała jako szlak rekreacyjny wzdłuż nasypu torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia, jej urządzanie rozpoczęło się w 1993 roku. Po II wojnie światowej ulegała stopniowej degradacji oraz zapomnieniu. Wraz z XXI w. rozpoczęła się rewitalizacja projektu, zaprojektowano poszczególne części trasy z myślą o spacerujących i rowerzystach. Przy okazji głosowania na zagospodarowanie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, projekty związane z Promenadą Krzycką były faworytami mieszkańców.

Na te odcinki, które dzisiaj oddajemy, głosowało 12 tysięcy osób. To daje do myślenia, jak bardzo ważny jest ten projekt dla Wrocławia, jak ścieżki rowerowo-piesze są istotne dla nas. – mówiła Agnieszka Dusza, liderka projektu Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia.

Wakacyjna przejażdżka Promenadą Krzycką

Wydarzenie „Spotkajmy się na rowerze”, rozpoczęło się zorganizowaną wycieczką rowerową. Wziął w nim udział Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Promenada Krzycka jest projektem, który idealnie wpisuje się w politykę zrównoważonej mobilności: jest zielony, pieszy, rowerowy i tak naprawdę sięga po dziedzictwo z czasów przedwojennych. Promenada powstaje historycznym szlakiem spacerowym tzw. Hugo Richter Weg, który biegnie wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia z początku XX w. według pomysłu ówczesnego Dyrektora Ogrodów Miejskich Wrocławia, Hugo Richtera – podkreślał Jacek Sutryk.

W wydarzeniu “Spotkajmy się na rowerze” udział wziął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Fot. mat. redakcji.

W organizacji wydarzenia pomogła firma Nextbike, która udostępniła bezpłatne pojazdy dla uczestników. Wrocławianie mogli podziwiać piękno trasy oraz dowiedzieć się czegoś więcej o jej historii. Przejazd zwieńczony został briefingiem prasowym przy Wzgórzu Tarnogajskim. Tam też MPWiK częstowało spragnionych kolarzy wrocławską kranówką, w imię hasła #PijKranówkę.

W specjalnym punkcie MPWiK można było napić się wrocławskiej kranówki. Fot. mat. redakcji.

Inwestycja dla aktywnej mobilności

Rowerzyści przejechali dzisiaj 5 km, ale nie jest to cała docelowa długość promenady. Planem na przyszłość jest połączenie dwóch brzegów Odry, od rejonu Górki Szczepińskiej aż do Alei Wielkiej Wyspy. Docelowo trasa ma mieć ok. 7,5 km długości. Dotychczasowe prace to wydatek 6,38 mln zł, z czego najnowsze odcinki to koszt 1,75 mln zł. W ramach realizacji inwestycji zadbano także o zieleń oraz oświetlenie. Pojawiły się nowe nasadzenia, trawniki, w tym 74 drzewa i 5188 krzewów.

Zobacz również:  Terminy rekrutacji do szkół i przedszkoli we Wrocławiu w 2023 roku

Promenada Krzycka ma na celu nie tylko skomunikowanie. To jest odniesienie do jej historycznych, rekreacyjnych walorów, dających pewien oddech mieszkańcom. Jazda tą trasą ma być też przyjemnością, a nie tylko liczeniem czasu – przekonywał Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI