9.2 C
Wrocław
sobota, 25 marca, 2023

Przebadali ponad 2 tysiące wrocławian. Czy jesteśmy zdrowi? Wyniki projektu PICTURE

WARTO PRZECZYTAĆ

Fot. UM Wrocław

Projekt PICTURE czyli badań zdrowia dzieci w wieku szkolnym i ich opiekunów, jest wspólnym projektem Urzędu Miasta i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ciągu dwóch lat przebadano 2050 osób.

Morfologia, EKG i inne badania

Każdy uczestnik miał wykonane kompleksowe badania zdrowotne, w tym morfologię krwi, poziom glukozy, kreatyniny czy elektrolitów.

Dodatkowo zostały wykonane badania, takie jak EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie laryngologiczne i audiometryczne oraz badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała.

Dzięki programowi lekarze wykryli znaczne nieprawidłowości, o których badani wcześniej nie wiedzieli, a które wymagały zdecydowanie szybkiej interwencji. 8 osób miało cukrzycę, 16 osób (w tym 12 dzieci) niedoczynność tarczycy, 8 badanych zmagało się z nadciśnieniem tętniczym, a 10 (w tym jedno dziecko) miało nieprawidłową morfologię z obrazem znacznej anemii, która wymagała szybkiej interwencji.mówi prof. Tomasz Zatoński, Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

prof. Tomasz Zatoński, Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Fot. UM Wrocław

Żyjemy w czasach, gdy zdrowie, szczególnie w społeczeństwach rozwiniętych staje się tematem najważniejszym. Niestety również we Wrocławiu mamy do czynienia z chorobami cywilizacyjnymi – takimi jak otyłość, choroby serca, czy miażdżyca. Chcemy temu przeciwdziałać, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się w 2019 r. uruchomić i współfinansować razem z Uniwersytetem Medycznym program zdrowotnej profilaktyki badań PICTURE.mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W latach 2022-2025 przewidziany jest kolejny etap projektu – nabór zwiększy się o 500 dodatkowych osób, które zostaną wylosowane przez system.

Projekt PICTURE jest realizowany ze środków Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na jego realizację przeznaczono 512 tys. złotych.

Mat. pras. UM Wrocław.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI