Konstrukcja wału pochodzi z 1903 roku. Wskutek naturalnej degradacji wał nie był skutecznym zabezpieczeniem przed powodzią. Trwa jego przebudowa.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Przebudowa drogi oraz wału przeciwpowodziowego odbywa się przy współpracy miasta z Wodami Polskimi. Prace rozpoczęte wraz z końcem sierpnia 2022 roku opierają się na Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Prace ziemne stanowią około 90% wszystkich robót, jakie trzeba wykonać w tym miejscu. Aktualnie trwa budowa przepustu w Ługowinie. Jest to konstrukcja częściowo prefabrykowana, częściowo wylewana.
Na terenie prac można dostrzec zasuwę wrzecionową, za pomocą której Wrocław może odciąć się w przypadku zagrożenia od strony Odry oraz zabezpieczyć przed zjawiskiem tzw. “cofki”. Na głębokości 5 metrów u nasady wału wykonywana jest także przesłona przeciwfiltracyjna. Gdyby woda podeszła bezpośrednio pod wał, dodatkowe uszczelnienie stanowić ma mieszanka gruntu i cementu. Skarpy będą z kolei zabezpieczone tkaniną bentonitową, która dzięki swoim właściwościom hydroizolacyjnym ma zabezpieczać wał przed przesiękaniem.
Inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków Skarbu Państwa (30%). Jej całkowity koszt szacuje się na 12,6 mln złotych, z czego 8 mln sfinansuje Gmina Wrocław. Prace powinny się zakończyć do lipca 2023 roku.
Przeczytaj również: Maślice zyskają ochronę przeciwpowodziową. Podpisano umowę na modernizację ulicy Ślęzoujście

