7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Prewencja przed powodziami. Trwa przebudowa wału na Ślęzoujściu

WARTO PRZECZYTAĆ

Konstrukcja wału pochodzi z 1903 roku. Wskutek naturalnej degradacji wał nie był skutecznym zabezpieczeniem przed powodzią. Trwa jego przebudowa.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Konstrukcja wału pochodzi z 1903 roku. Wskutek naturalnej degradacji wał nie był skutecznym zabezpieczeniem przed powodzią. Trwa jego przebudowa.
Fot. Facebook Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Przebudowa drogi oraz wału przeciwpowodziowego odbywa się przy współpracy miasta z Wodami Polskimi. Prace rozpoczęte wraz z końcem sierpnia 2022 roku opierają się na Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Prace ziemne stanowią około 90% wszystkich robót, jakie trzeba wykonać w tym miejscu. Aktualnie trwa budowa przepustu w Ługowinie. Jest to konstrukcja częściowo prefabrykowana, częściowo wylewana.

Na terenie prac można dostrzec zasuwę wrzecionową, za pomocą której Wrocław może odciąć się w przypadku zagrożenia od strony Odry oraz zabezpieczyć przed zjawiskiem tzw. “cofki”. Na głębokości 5 metrów u nasady wału wykonywana jest także przesłona przeciwfiltracyjna. Gdyby woda podeszła bezpośrednio pod wał, dodatkowe uszczelnienie stanowić ma mieszanka gruntu i cementu. Skarpy będą z kolei zabezpieczone tkaniną bentonitową, która dzięki swoim właściwościom hydroizolacyjnym ma zabezpieczać wał przed przesiękaniem.

Inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków Skarbu Państwa (30%). Jej całkowity koszt szacuje się na 12,6 mln złotych, z czego 8 mln sfinansuje Gmina Wrocław. Prace powinny się zakończyć do lipca 2023 roku.

Przeczytaj również: Maślice zyskają ochronę przeciwpowodziową. Podpisano umowę na modernizację ulicy Ślęzoujście

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI